Amnesty International na Open?er Festival

Festiwal w Gdyni odbył się w dniach 4 – 6 lipca 2008 roku. W specjalnie przygotowanej strefie dla NGO (organizacji pozarządowych) zaprezentowało się szesnaście organizacji. Swoje stanowisko po raz kolejny wystawiło Amnesty International (AI). Działacze AI przybliżyli publiczności festiwalu kampanię Prawa Człowieka pod Murem Chińskim. Zbierali podpisy pod czteroma petycjami AI dotyczącymi łamania praw człowieka w Chinach.
Jedna petycja dotyczyła stosowania kary śmierci w Chinach. Pozostałe trzy petycje były listami w sprawie trzech więźniów sumienia cierpiących z powodu stosowania cenzury w Państwie Środka. Byli to dziennikarze m.in. Shi Tao. Podczas trzech dni festiwalu udało się zebrać około 1000 podpisów. Jedną z osób, która specjalnie złożyła podpis pod jedną z cegiełek AI był Jacek Żakowski – dziennikarz, publicysta Polityki. Dużą popularnością cieszyły się również magazyny amnestyjne oraz informacje dotyczące organizowanych przez AI kampanii.
6 lipca Amnesty International razem z Fundacją Inna Przestrzeń z okazji 73 urodzin Dalajlamy zorganizowały w strefie NGO uroczystość. Odbyło się spotkanie z Piotrem Dynowskim – doktorem Instytutu Nauk Prawnych PAN z zakresu praw człowieka, związanym z Fundacją Inna Przestrzeń. Rozmowę na temat Dalajlamy, Tybetu i praw człowieka w Chinach poprowadził Tomasz Rudziński z Amnesty International. Po rozmowie nie zabrakło tortu urodzinowego i złożenia życzeń Jego Świętobliwości Dalajlamie XIV.
Strefa NGO festiwalu Open-er jest organizowana od 2006 roku. W tym roku zaprezentowało się szesnaście organizacji pozarządowych. Dzięki pomysłowości działaczy organizacji pozarządowych miejsce to było jednym z najbardziej pozytywnych miejsc festiwalu. Spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem przez uczestników Open-er Festival oraz zainteresowaniem przybyłych na festiwal mediów.
Festiwal Open-er organizowany jest od 2002 roku. Jest największym tego typu wydarzeniem kulturalno – rozrywkowym w Polsce. Tegoroczny festiwal zorganizowany został w Gdyni. Podczas trzech dni festiwalu (4 – 6 lipca) uczestniczyło w nim kilkadziesiąt tysięcy fanów muzyki.
Grzegorz Żukowski

Tematy