Amnesty International na Seven Festival walczy o kuloodporny Traktat o Handlu Bronią

– Działacze i działaczki Amnesty International zbierać będą podpisy pod trzema petycjami o Syrii, Sri Lance i Kolumbii. We wszystkich tych krajach niekontrolowany handel bronią przyczynił się do poważnych naruszeń praw człowieka – mówi Elena Zacharenko, koordynatorka Kampanii Amnesty International.
W apelu do władz Syrii będzie można wziąć w obronę pokojowo protestujących obywateli, z którymi bezwzględnie rozprawiają się siły rządowe i prorządowe bojówki. W sprawie konfliktu na Sri Lance apel o powołanie organu, który zbada zbrodnie popełnione podczas niedawno zakończonego krwawego konfliktu, będzie skierowany do Sekretarza Generalnego ONZ. Petycja w sprawie Kolumbii weźmie w obronę Pokojową Społeczność San José de Apartadó, by władze tego kraju zapewniły jej członkom bezpieczeństwo podczas toczącego się w tym kraju konfliktu między siłami rządowymi a organizacjami zbrojnymi.
Równocześnie, dzięki podpisom pod tymi petycjami, Amnesty International będzie budować poparcie dla efektywnego Traktatu o Handlu Bronią. Od 2 lipca trwa w Nowym Jorku Konferencja ONZ, na której toczą się negocjacje nad kształtem Traktatu. Amnesty International i jej partnerzy jeszcze przed Konferencją zebrali ponad 620 tys. podpisów z całego świata, by wesprzeć efektywny Traktat. Podpisy zostały wręczone 3 lipca Sekretarzowi Generalnemu ONZ, Ban Ki-Moonowi.
– Uchwalenie efektywnego Traktatu o handlu bronią byłoby bardzo ważnym krokiem na drodze do zapobiegania poważnym naruszeniom międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka. Traktat ma szansę ograniczyć transfer broni do miejsc, w których toczą się konflikty, w wyniku których naruszane są prawa człowieka, tak jak ma to miejsce w Syrii, Sri Lance i Kolumbii – mówi Elena Zacharenko. – Państwa ONZ powinny uniemożliwić międzynarodowy przepływ broni konwencjonalnej w przypadku, gdy istnieje znaczące ryzyko wykorzystania broni do poważnych naruszeń praw człowieka lub międzynarodowego prawa humanitarnego – wyjaśnia Elena Zacharenko.
Na festiwalu przewidziane są warsztaty dotyczące problematyki niekontrolowanego handlu bronią. Działacze i działaczki organizacji przygotowali również specjalną akcję z wykorzystaniem laserowych znaczników i rzutników oraz wystawę fotografii z całego świata – od Jemenu, przez Brazylię, po Grecję – poświęconych nadużyciom praw człowieka z wykorzystaniem broni. Uwagę gości festiwalu zwróci na pewno bus Amnesty International, na którym chętni będą mogli podpisać się pod apelem o -kuloodporny- Traktat o Handlu Bronią. Na znak zaangażowania w akcję chętni dostaną też banany, których handel jest w świetle prawa międzynarodowego bardziej uregulowany niż handel bronią.
Wsparcie techniczne na letniej akcji Amnesty International zapewnia Plus. Dzięki temu każdy gość festiwalu będzie mógł podpisać petycję elektronicznie – na przenośnych komputerach z dostępem do Internetu.
Więcej o kampanii Broń pod Kontrolą można się dowiedzieć na stronie amnesty.org.pl/bron-pod-kontrola.