Amnesty International Polska zaniepokojona usunięciem dwójki dziennikarzy z konferencji Premierów Polski i Wietnamu

Wczoraj około południa, z konferencji prasowej przed Belwederem, zorganizowanej w związku z wizytą Premiera Wietnamu w  Polsce, zostało wyproszonych bez uzasadnienia dwóch akredytowanych dziennikarzy, Ton Van Anh i Jędrzej Karpiński.
Ton Van Anh, korespondentka radia Wolna Azja na Europę Wschodnią oraz działaczka Wietnamskiego Ruchu Obrony Robotników, stawiła się dziś na konferencję w Belwederze chcąc udokumentować wystąpienia Premierów obu krajów. Jej uczestnictwo w konferencji było wcześniej potwierdzone i zagwarantowane wydaniem przez Kancelarię Premiera RP stosownej akredytacji. Tuż po rozpoczęciu konferencji – jak twierdzi – została wywołana z części przeznaczonej dla dziennikarzy na bok przez dwóch funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa, prawdopodobnie Biura Ochrony Rządu. Jak oświadczyła dziennikarka, podczas rozmowy za zamkniętymi drzwiami dowiedziała się, że goście z Wietnamu nie życzą sobie jej obecności na konferencji w związku z czym ma niezwłocznie opuścić Belweder. Ustąpiła wobec perspektywy użycia siły oraz ze względu – jak twierdzi – na szacunek wobec historycznego miejsca oraz osoby Gospodarza.
Funkcjonariusze nie podali źródła ani uzasadnienia decyzji o usunięciu Ton Van Anh z Belwederu. Mimo próśb nie przedstawili się ani nie okazali legitymacji w sposób, pozwalający stwierdzić ich przynależność do określonej jednostki. Przysłuchujący się całemu zdarzeniu dziennikarz -Kontratekstów- Jędrzej Karpiński również został zmuszony do opuszczenia budynku.
Amnesty International wyraża głębokie zaniepokojenie całym zajściem oraz doniesieniami, jakoby inicjatorem usunięcia dwójki dziennikarzy był członek delegacji wietnamskiej. Organizacja, która od lat działa na rzecz przestrzegania praw człowieka w Wietnamie, wyraża nadzieję że wczorajsze zajście nie było ukierunkowane na ograniczanie dostępu do informacji oraz ingerencję w wolność mediów. Liczymy, że Premier RP, Jarosław Kaczyński, dołoży wszelkich starań w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości związanych z wydarzeniami na konferencji w Belwederze oraz złoży stosowne oświadczenie.