Dwóch nieletnich straconych w Arabii Saudyjskiej

Dwóch mężczyzn, którzy zostali ścięci wraz z trójką innych, zostało skazanych za popełnienie w wieku 17 lat szeregu przestępstw, w tym porwań i gwałtów na dzieciach, kradzieży oraz spożywanie alkoholu i zażywania narkotyków. Przestępstwa te, według orzeczenia sądu, stanowią -największa demoralizację na ziemi-, zarzut, który pociąga za sobą karę śmierci, nawet jeśli skutki postępowania nie były dla żadnej z ofiar śmiertelne.
Amnesty International uważa, iż te egzekucje stanowią smutny dodatek do całej posępnej listy wyroków śmierci. Stowarzyszenie stoi na stanowisku iż okrutnym i nieludzkim jest skazywać kogoś na karę śmierci, ale szczególnie oburzające jest kiedy taka kara wymierzana jest w wyniku rażąco niesprawiedliwego postępowania sądowego oraz kiedy odbiera się życie oskarżonym, którzy w chwili popełnienia przestępstw byli niepełnoletni.
Mężczyźni znaleźli się wśród siódemki aresztowanej w 2004 roku i trzymanej w odosobnieniu na posterunku policji w Madinie, gdzie rzekomo byli bici w celu zmuszenia ich do złożenia zeznań. 4 lata później, w lutym 2008 roku Generalny Sąd w Medinie po tajnym procesie skazał 5 z mężczyzn na karę śmierci. Wyrok ten został podtrzymany przez Sąd Kasacyjny w lipcu 2008 roku.
Dwóch innych mężczyzn oskarżonych w tym procesie, Saudyjczyk Bilal Bin Muslih Bin Jabir al-Muwallad oraz obywatel Czadu Ahmad Hamid Muhammad Sabir, którzy w momencie domniemanego popełnienia przestępstw mieli odpowiednio 13 i 15 lat zostali za te same zarzuty skazani na -surową karę chłosty- oraz więzienie. Dokładniej – otrzymają oni odpowiednio 1500 i 1250 razów wymierzanych w miejscach publicznych w 10-dniowych odstępach.
Arabia Saudyjska jest stroną Konwencji ONZ Przeciw Torturom i Innemu Okrutnemu, Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu lub Karaniu, która wyraźnie zakazuje stosowaniu takich kar jak kara chłosty.W związku z wysoką tajnością systemu karnego nie jest możliwe określenie dokładnej liczby skazanych na śmierć w Arabii Saudyjskiej, którzy w momencie popełnienia przestępstwa nie skończyli 18 roku życia, jednak Amnesty International posiada informacje o co najmniej 8 innych nieletnich, którym taka kara grozi. Jest to między innymi Rizana Nafeek, obywatelka Sri Lanki, która miała 17 lat w momencie domniemanego popełnienia morderstwa za które została skazana na karę śmierci po areszcie trwającym od 2005 roku.
Zaliczyć należy tu także Sultana Kohail, 16-letniego obywatela Kanady, który staje przed sądem dla dorosłych oskarżony o morderstwo razem ze swoim 22-letnim bratem Mohamed Kohail, który został skazany na śmierć.Arabia Saudyjska jest również stroną Konwencji Praw Dziecka, która wyraźnie zabrania egzekucji nieletnich. Władze Arabii Saudyjskiej twierdzą, że przestrzegają zapisów Konwencji, ponieważ nie dokonują egzekucji na dzieciach. W rzeczywistości Konwencja zakazuje egzekucji za przestępstwa popełnione w chwili, gdy oskarżony nie skończył jeszcze 18 lat, niezależnie kiedy kara jest wykonana.W ubiegłych latach Amnesty International wielokrotnie zwracała uwagę na sprawę dotyczącą tych siedmiu zatrzymanych więźniów kontra rząd Arabii Saudyjskiej.
Tło sprawy
Te egzekucje zwiększają do 36 ilość ludzi straconych w Arabii Saudyjskiej w tym roku. W roku 2008 102 osoby zostały zabite przez Saudyjski rząd.
Procesy sądowe zwykle toczą się za zamkniętymi drzwiami bez właściwej reprezentacji prawnej i niezmiennie odstając od międzynarodowych standardów bezstronności. Zarówno dorośli jak i dzieci skazywane są często na podstawie -zeznań- uzyskiwanych wskutek przymusu, włączając w to tortury lub innego rodzaju znęcanie się podczas przebywania więźnia w odosobnieniu.W ostatnich raporcie dotyczącym stosowania kary śmierci w Arabii Saudyjskiej, Amnesty International podkreśliło szerokie stosowanie kary śmierci podobnie jak nieproporcjonalnie wysoką liczbę egzekucji wykonywanych na cudzoziemcach z krajów rozwijających się.
Więcej informacji można znaleźć w raporcie Saudi Arabia: Affront to Justice: Death Penalty in Saudi Arabia (Index: MDE 23/027/2008), z 14 października 2008: http://www.amnesty.org/en/news-and-updates/report/saudi-arabia-executions-target-foreign-nationals-20081014
Dodatkowe informacje:
Aleksandra Minkiewicz
Rzeczniczka Prasowa
Amnesty International Polska
tel/fax: (22) 827 60 00 wew. 204
tel. kom. +48 691 357 935
e-mail: [email protected]