Give a home: Artyści podczas koncertów solidaryzują się z uchodźcami

Kameralne koncerty odbędą się w prywatnych domach tego samego dnia – 20 września. W Polsce wystąpią m.in. KAMP!, Ulfur Ulfur, Natalia Lubrano i Night Marks. Koncerty odbędą się w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i we Wrocławiu.
Polscy artyści dołączają do setek gwiazd na całym świecie, wśród których są Ed Sheeran, który wystąpi w Waszyngtonie, Fossilis w Kalkucie, Freshly Ground w Kapsztadzie, Daughter oraz Kate Tempes w Londynie. Pełna lista artystów dostępna jest na stronie sofarsounds.com/giveahome, poprzez którą można zgłaszać się do wygrania biletów na koncerty w poszczególnych miastach.
– Udział w koncertach Give a home Amnesty International i Sofar Sounds to dla nas zaszczyt. Globalny kryzys związany z sytuacją uchodźców osiągnął już historyczne rozmiary. Musimy podjąć natychmiastowe działania zaczynając od naszego najbliższego podwórka po każdy zakątek globu. Jesteśmy razem z uchodźcami w ich dążeniu do podstawowych wolności, sprawiedliwości i równości. Sztuka i muzyka przekraczają granice, razem tworzymy jedność, powiedzieli Jesse & Joy, którzy będą występować w Meksyku.
Projekt Give a home ma na celu zjednoczenie ludzi w okazywaniu solidarności z tymi, którzy zostali zmuszeni do ucieczki ze swoich domów oraz zwiększanie świadomości na temat rozwiązań obecnego kryzysu. Ponad 300 koncertów w ponad 200 miastach na kilku kontynentach jednego dnia. Fani muzyki, razem z aktywistami i uchodźcami we własnych domach organizują kameralne koncerty największych światowych artystów.
Razem z wielkimi gwiazdami, występować będzie zespół uchodźców. Pianista Abbas Abboud, wokalista Basel Zaraa oraz Orkiestra Syryjskich Muzyków.
Wystąpi także Farrow, kanadyjski duet sióstr. Iman and Siham Hashi powiedziały: – Dla nas muzyka oznacza wolność, chciałybyśmy, żeby ludzie słuchający naszej muzyki czuli, że mogą zrobić wszystko. Obecnie rządy starają się nam przekazać, że kryzys związany z uchodźcami nie jest możliwy do rozwiązania, ale my wiemy, że to nie jest prawda. Mamy nadzieję, że koncerty Give a home będą inspirować ludzi do poczucia, że mają siłę, aby rozwiązać ten kryzys. Siostry pochodzą z Somalii, do Kanady trafiły jako uchodźczynie, teraz będą gwiazdami koncertu w Los Angeles.
Koncerty odbywają się w ramach kampanii Amnesty International Witamy na rzecz praw uchodźców i migrantów. Kampania ma na celu mobilizowanie społeczności do wywierania presji na rządy by te przyjmowały uchodźców.  Badania Amnesty International pokazują, że 80 proc. ludzi na całym świecie chce by ich kraje przyjmowały uchodźców, jednak dotychczas rządy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań.
Give a home
Fani mogą rejestrować się po bilety do 10 września poprzez stronę sofarsounds.com/giveahome. Osoby mogą wybrać interesujące ich wydarzenie oraz miasto, by mieć szansę na wygranie podwójnego biletu. Jednocześnie rejestrując się można przekazać dotację. Fundusze zebrane w czasie projektu będą przekazane na wsparcie kampanii na rzecz uchodźców i migrantów Amnesty International.
Globalny kryzys
Ponad 22 miliony osób na świecie jest uchodźcami i uchodźczyniami. Prawie wszyscy znajdują się poza najbogatszymi krajami, które zwyczajnie nie wypełniają swoich zobowiązań w dzieleniu się odpowiedzialnością za ten kryzys. Obecnie zaledwie 10 z 193 państw przyjęło połowę populacji uchodźców na świecie.
Amnesty International wzywa wszystkie rządy, aby te zrobiły więcej w celu zapewnienia ochrony uchodźcom i możliwości korzystania ze swoich praw.