Irak: Amnesty International potępia zabójstwo prawnika oraz domaga się zwiększenia bezpieczeństwa dla obrońców

20 października Sa’dun al-Janabi został uprowadzony ze swojego biura znajdującego się w dzielnicy Bagdadu al-Sha’ab. Przynajmniej dwunastu uzbrojonych mężczyzn prawdopodobnie wtargnęło wczesnym wieczorem do biura Sa’duna al-Janabiego, skąd został on wyprowadzony i wepchnięty do samochodu. Uzbrojeni mężczyźni rzekomo bili go po głowie kolbami karabinów. Ciało Sa’duna al-Janabiego z kulą w głowie znaleziono w okolicy Ur, na północ od Bagdadu.

Amnesty International obawia się o bezpieczeństwo pozostałych obrońców reprezentujących ośmiu oskarżonych, którzy 19 października stawili się przed Najwyższym Trybunałem Kryminalnym w Iraku (dawniej zwanym Trybunałem Specjalnym w Iraku), a także o bezpieczeństwo osób oskarżonych o składanie zeznań w tej sprawie.

„Wszyscy oskarżeni, obrońcy, sędziowie, oskarżyciele oraz świadkowie muszą być chronieni” – twierdzi Amnesty International. „Władze Iraku oraz Siły Wielonarodowe (MNF) są odpowiedzialne za zapewnienie tym osobom skutecznego bezpieczeństwa”.

Proces jest bardzo istotny dla Irakijczyków, gdyż zapewni on wielu ofiarom rażących pogwałceń praw człowieka, których doświadczyli Irakijczycyw ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci, dostęp do sprawiedliwości. Dlatego ważne jest by proces ten przebiegał w okolicznościach gwarantujących jego właściwy przebieg

Tło wydarzeń

19 października były prezydent Saadam Hussein wraz z pozostałymi siedmioma oskarżonymi osobami stawił się przed Najwyższym Trybunałem Kryminalnym w Iraku. Wśród postawionych im zarzutów było zabójstwo przynajmniej 140 osób z al-Dujail, wiosce znajdującej się na północny-wschód od Bagdadu, a także wcześniejsza próba zamachu na byłego prezydenta, który odbywał wizytę w tej wiosce w 1982 roku. Proces przełożono na 28 listopada 2005 roku by obrońcy mogli przygotować swoje stanowisko oraz w celu zapewnienia, że świadkowie pojawią się i bez obaw złożą w sądzie zeznania. Amnesty International przyglądała się postępowaniu przed trybunałem w celu ocenienia jego sprawiedliwości.

Zobacz też komunikat prasowy AI z dnia 20 października:
http://web.amnesty.org/library/Index/ENGMDE140402005

Tematy