Irak: Misja wysokiego szczebla Amnesty International w Iraku 21-25 lipca 2003

Członkowie delegacji Amnesty International pojadą do Bagdadu, Najafu oraz Nasry, gdzie spotkają się z ofiarami byłych oraz obecnych naruszeń praw człowieka, rodzinami osób, które -zaginęły-, byłymi zatrzymanymi, ich rodzinami oraz rodzinami ofiar niedawnych pozasądowych egzekucji. Delegacja spotka się także z przedstawicielami organizacji pozarządowych, organizacji kobiecych, a także irackimi liderami politycznymi i religijnymi, włączając w to członków Tymczasowej Rady Zarządzającej.

Celem misji jest podkreślenie solidarności Amnesty International z Irakijczykami, którzy zaangażowali się w proces zapewnienia sprawiedliwości w swoim kraju.

Irene Khan spotka się z ambasadorem Paulem Brenmmerem, administratorem koalicyjnych sił Tymczasowej Autonomii, aby przedyskutować obawy organizacji, zawarte w skierowanym do niego memorandum. Następnie uda się do Najafu, gdzie spotka się z przywódcami religijnymi. Delegacja spotka się również z przedstawicielami Wielkiej Brytanii.

W skład delegacji wchodzą: Curt Goering – Dyrektor sekcji USA Amnesty International, Mahmoud ben Romdhane – reprezentujący sekcję tunezyjską, June Ray – Dyrektor programu Bliskiego Wschodu, Liz Hodgkin i Said Boumeddouha – badacze z Sekretariatu Międzynarodowego Amnesty International oraz Joanna Oyediran – prawniczka, specjalizująca się w międzynarodowym prawie humanitarnym.

Konferencja prasowa z Irene Khan odbędzie się w środę, 23 lipca 2003, o 12.00 czasu lokalnego w hotelu Sheraton w Bagdadzie. Codzienne briefingi dla mediów odbywać się będą o godzinie 18.00 w Hotelu Hammurabi w Bagdadzie. Rzecznicy są dostępni przez cały czas trwania misji.

Kontakt:
Judit Arenas + 88 216 2115 9993 lub Ozlem Dalkiran i Nicole Choueiry + 88 216 2115 9713

Tematy