Irak: Oskarżenie za korzystanie z wolności słowa w północnym Iraku

Kamal Sayid Quadir, obywatel austriacki kurdyjskiego pochodzenia, jest więziony od października 2005 za zniesławienie kurdyjskich liderów politycznych,  natomiast nauczyciel licealny i dziennikarz Hawez Hawezi stawia czoła zarzutom o zniesławienie.

 

Kamal Sayid Quadir pierwszy raz był sądzony w grudniu 2005 przed Drugim Sądem Karnym w Abril. Został oskarżony o zniesławienie wynikające z 2 artykułów opublikowanych przez niego w Internecie, w których mocno krytykuje władze Demokratycznej Partii Kurdystanu (KDP), jednej z dwóch partii dzierżących władzę w kurdyjskim regionie północnego Iraku. Proces nie spełniał międzynarodowych standardów dotyczących rzetelnego procesu i w końcu Kamal Sayid Quadir został skazany, pomimo, iż zaprzecza oskarżeniom i rzekomo zaprezentowanym dowodom potwierdzającym jego krytykę władz KDP, skazany na niezwykle surowy wyrok 30 lat pozbawienia wolności. Ów wyrok był później unieważniony przez Sąd Kasacyjny, który odesłał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd karny w Abril. Dnia 26 marca 2006 roku sąd wydał nowy wyrok 18 lat pozbawienia wolności.

 

Podczas więzienia Kamala przed procesem w grudniu 2005 roku, był on prawdopodobnie pozbawiony możliwości kontaktu, trzymany przez 3 dni w izolatce, bez jedzenia, wody i możliwości załatwienia potrzeb fizjologicznych. Mówi, że urzędnicy kurdyjskiego wywiadu przymusili go do podpisania oświadczenia odnoszącego się do postawionych mu zarzutów zniesławienia. Donosił również, że obawiał się o swoje własne bezpieczeństwo ze względu na groźby urzędników kurdyjskiego wywiadu oraz stronników kurdyjskich.

 

Amnesty International nie dysponuje wszystkimi szczegółami związanymi z tą sprawą, ale jest zaniepokojona faktem, że Kamal Sayid Qadir może być więźniem sumienia, który powinien być uwolniony natychmiast i bezwarunkowo. Organizacja wzywa również do szybkiego, niezależnego śledztwa w sprawie jego oświadczenia o maltretowaniu podczas pobytu w więzieniu przed wznowieniem procesu i do obciążenia konsekwencjami, każdego kto jest odpowiedzialny za maltretowanie i inne zniewagi Kamal Sayid Quadir.

 

Hawez Hawezi, 31-letni nauczyciel licealny i dziennikarz, został zatrzymany 17 marca 2006 przez siły bezpieczeństwa stowarzyszone z Patriotyczną Unią Kurdystanu (PUK), drugą dzierżącą władzę partię w irackim, ograniczonym autonomicznie regionie kurdyjskim. Został zwolniony za kaucją 2 dni później, ale również odpowiada na zarzuty zniesławienia przez artykuł jaki opublikował w kurdyjskim tygodniku Hawlati, który krytykował lokalne kurdyjskie władze. Donosi, że został pobity przez stowarzyszone z PUK siły bezpieczeństwa podczas transportowania go do miejsca zatrzymań w Sulaimaniya po tym jak został aresztowany.

 

Amnesty International wzywa rząd iracki oraz kurdyjskie władze lokalne do upewnienia się czy zarzuty postawione Hawez Hawezi będą oddalone natychmiast i bezwarunkowo i do upewnienia się, że jego oświadczenie, iż został pobity przez siły bezpieczeństwa PUK jest zbadane, i że każdy odpowiedzialny za to poniesie konsekwencje.

 

Amnesty International wzywa również rząd iracki i kurdyjskie władze lokalne w północnym Iraku do zapewnienia pełnej ochrony prawu do wolności słowa oraz do przejrzenia i wniesienia poprawek w istniejącym prawie, które czyni przestępstwem korzystanie z prawa do wolności wyrażania własnego zdania.

Tematy