Izrael / Gaza: ONZ musi nałożyć embargo na broń i natychmiast wysłać obserwatorów międzynarodowych

Od 14 listopada zginęły dziesiątki cywilów w Gazie i trzech cywilów izraelskich. Według informacji zebranych przez ONZ, lokalne organizacje praw człowieka i Amnesty International, obie strony naruszają  międzynarodowe prawo humanitarne.
– Zarówno w Izraelu, jak i w Strefie Gazy niezbędni są międzynarodowi obserwatorzy, mający uprawnienia do przeprowadzenia śledztwa w sprawie naruszeń praw człowiek i międzynarodowego prawa humanitarnego. Powinni dokonać niezależnej, obiektywnej oceny naruszeń po obu stronach konfliktu – mówi Ann Harrison, zastępczyniDyrektora Programowego Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
– Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna jak najszybciej nałożyć międzynarodowe embargo na broń dla Izraela, Hamasu i palestyńskich grup zbrojnych w Gazie.
Do czasu wprowadzenia embarga, wszystkie państwa powinny niezwłocznie zawiesić transfery broni, amunicji i powiązanego wyposażenia do Izraela, Hamasu i palestyńskich grup zbrojnych w Strefie Gazy.
Izraelscy wojskowi informują, że od 14 listopada zaatakowali ponad 1350 celów w Strefie Gazy. Izraelskie siły zbrojne zaatakowały gęsto zaludnione obszary mieszkalne, budynki rządowe i siedziby mediów. Zbombardowali domy rodzinne członków palestyńskich grup zbrojnych, zabijając i raniąc palestyńskich cywilów.
W poniedziałek po południu Amnesty International zebrała nazwiska 66 cywilów zabitych w Gazie, w tym 17 dzieci i 9 kobiet. Palestyńskie Centrum Praw Człowieka poinformowało wczoraj w południe, że 622 cywilów w Gazie zostało rannych, w tym 175 dzieci i 107 kobiet, wielu z nich ciężko.
– Liczba cywilnych ofiar w Gazie budzi wątpliwości co do zakresu, w jakim siły izraelskie wypełniają swój obowiązek ochrony ludności cywilnej – mówi Ann Harrison – Mamy poważne obawy, że niektórzy cywile w Strefie Gazy zostali zabici lub ranni w wyniku masowych lub nieproporcjonalnych ataków sił izraelskich.
Od 14 listopada palestyńskie grupy zbrojne wystrzeliły ponad 1 100 rakiet w kierunku Izraela. Większość pocisków jest niekierowana, a niektóre z nich zostały wystrzelone w obszarach cywilnych.
Według danych Magen David Adom, izraelskiego oddziału Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, te bezprawne ataki doprowadziły do śmierci trzech izraelskich cywilów, a rannych zostało co najmniej 51, dwóch z nich poważnie.
Niektóre z rakiet wylądowały w samej Strefie Gazy, powodując ofiary cywilne.
– Palestyńskie grupy zbrojne używają rakiet, które nie mogą być nakierowane na cele wojskowe. Zagrażają cywilom i łamią międzynarodowe prawo humanitarne – mówi Ann Harrison.
-Wszyscy członkowie społeczności międzynarodowej powinni nakłonić obie strony do traktowania ochrony ludności cywilnej jako priorytet oraz stosowania się do międzynarodowego prawa humanitarnego. Rażące jest milczenie niektórych wpływowych państw.
Amnesty International jest również bardzo zaniepokojona doniesieniami, że 16 listopada wojskowe skrzydło Hamasu przeprowadziło zamach na domniemanym kolaboranta w Gazie.
Szpitale w Gazie zmagają się z kryzysową sytuacją, pogłębioną wcześniejszymi brakami materiałów wywołanych izraelską blokadą nałożoną w czerwcu 2007 roku. Według Światowej Organizacji Zdrowia już przed eskalacją konfliktu brakowało im 40 procent podstawowych leków.
Amnesty International wielokrotnie potępiła blokadę Strefy Gazy jako karę dla 1,6 miliona mieszkańców Gazy oraz wezwała do jej całkowitego zniesienia.
Żadna ze stron konfliktu nie została pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne w latach 2008-2009, które zostały udokumentowane przez Amnesty International i misji rozpoznawczej ONZ pod przewodnictwem sędziego Richarda Goldstone’a.
Amnesty International wezwała wielokrotnie Zgromadzenie Ogólne ONZ, by skierowało raport z misji rozpoznawczej (znany jako “raport Goldstone’a”) do Rady Bezpieczeństwa, tak aby mogła ona rozważyć przedstawienie sytuacji prokuratorowi Międzynarodowego Trybunału Karnego do zbadania zbrodni wojennych po obu stronach.
Takie dochodzenie obejmowałoby zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości dokonane przez obie strony konfliktu w latach 2008-2009, w którym zostało zabitych około 1 400 Palestyńczyków, w tym około 300 dzieci i setki innych nieuzbrojonych cywilów. Trzech izraelskich cywilów również zginęło w konflikcie.
Od zakończenia konfliktu w latach 2008-2009, Amnesty International potępiła zarówno masowe ostrzały rakietowe ze Strefy Gazy, jak i ataki izraelskie, które zabiły i raniły wielu cywilów.
Brak bezstronnego i skutecznego śledztwa w sprawie zbrodni z przeszłości rodzi obawy, że historia się powtórzy, a ofiary zbrodni w obecnym konflikcie pozbawione zostaną sprawiedliwości i zadośćuczynienia.
Dołącz do międzynarodowej akcji Amnesty International na Twitterze i wezwij strony konfliktu do zaprzestania ataków. Wyślij tweeta do premiera Izraela Benjamina Netanjahu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela oraz militarnego skrzydła Hamasu.
Poniżej przykładowe tweety po polsku i angielsku:
Feel enraged by the violence in #Gaza & #Israel? Demand that @netanyahu & @AlqassamBrigade stop attacks on civilians
Czujesz gniew z powodu przemocy w #Gaza & #Israel? Zażądaj od @netanyahu & @AlqassamBrigade zaprzestania ataków na cywilów
.@netanyahu @IsraelMFA @AlqassamBrigade Stop indiscriminate airstrikes and rockets in #Gaza & #Israel now
.@netanyahu @IsraelMFA @AlqassamBrigade Czas zakończyć masowe naloty i ataki rakietowe w #Gaza & #Israel
Civilian casualties are mounting in #Gaza & #Israel. Stop attacks on civilians now @netanyahu @IsraelMFA @AlqassamBrigade
Rośnie liczba ofiar cywilnych w #Gaza & #Israel. Zatrzymajcie ataki na ludność cywilną @netanyahu @IsraelMFA @AlqassamBrigade
The world is watching & we demand you stop attacks on civilians @netanyahu @IsraelMFA @AlqassamBrigade
Oczy świata zwrócone są na #Gaza & #Israel. Żądamy zaprzestania ataków na cywilów @netanyahu @IsraelMFA @AlqassamBrigade
Women & children are dying in #Gaza & #Israel; Stop the attacks on civilians @netanyahu @IsraelMFA @AlqassamBrigade
Kobiety i dzieci giną w #Gaza & #Israel. Zatrzymajcie ataki na ludność cywilną @netanyahu @IsraelMFA @AlqassamBrigade
 
Fot. Eddie Gerald / Demotix.