To Ty wybierasz z kim chcesz być blisko i to jest oczywiste

Drugą oczywistością jest to, że seks jest fajny wtedy, kiedy wzajemnie się na niego zgadzamy. Bez względu na to, czy chcesz intymności z osobą, którą znasz krótko, czy z którą jesteś w związku.

Wezwij Ministra Sprawiedliwości do zmiany definicji gwałtu tak, by seks bez zgody uznawany był za gwałt.

TAK to miłość! – wywiady

Przeczytaj wywiady z parami, z którymi rozmawia nasz koordynator kampanii, Miko Czerwiński.

Mądre i czułe rozmowy o tym, jak rozmawiać o zgodzie na seks, publikowane we współpracy z magazynem Wysokie Obcasy. Zdjęcia wykonała Helena Majewska.

TAK Natalia i Jacek: plakat kampanii TAK to miłość!

Natalia i Jacek

„Na początku byliśmy bardziej wstydliwi i jeśli odmawialiśmy sobie seksu, to krępowaliśmy się, a odmowa była rozbudowana, pełna wyjaśnień. Teraz to wygląda inaczej: Chcesz uprawiać seks?, Nie, teraz mi się nie chce. I to przebiega jakoś tak płynnie i bezpiecznie”.

TAK to miłość! Natalia i Jacek
Natalia i Jacek. Fot. Helena Majewska
TAK to miłość! Łukasz i Pitur
Łukasz i Pitur. Fot. Helena Majewska

Łukasz i Pitur

„Liczy się nie tylko to, co ja mam w głowie, tylko żebyśmy działali jako para, związek. Dlatego trzeba odłożyć ego na bok i swobodnie rozmawiać o tym, jak wszystko ma działać, łącznie z seksem, tak żeby obu osobom było dobrze i przyjemnie”.

Kristina i Asaf

„Moje znajome czasem tak mówią: dobra, przyszedł mój chłopak i miał ciężki dzień. Nie bardzo chciałam uprawiać seks, ale on już tu przyszedł, więc wiem, że tego ode mnie oczekuje. Dlatego to zrobiłam. I wtedy pytasz samą siebie: czy dobrze się później czułaś?

TAK to miłość! Kristina i Asaf
Kristina i Asaf. Fot. Helena Majewska
TAK to miłość! Sonia i Gosia
Sonia i Gosia. Fot. Helena Majewska

Sonia i Gosia

„Tak jak kiedy jemy zupę pomidorową, nie chcemy, by ktoś nam łyżkę wpychał siłą do gardła, tak samo chcemy, żeby nam w seksie było miło, żeby nie było poczucia zawodu, smutku, przemocy”.

Zuza i Alek

„Na początku chyba prawie zawsze mieliśmy ochotę na seks. Z czasem było więcej momentów, w których jedno z nas chciało, a drugie nie, i pytanie o zgodę zaczęło się częściej pojawiać”.

TAK to miłość! Zuza i Alek
Zuza i Alek. Fot. Helena Majewska
Tak to miłość – Śnieżka mówi "Ask me first"

Wiemy, że życie to nie bajka

Czasami robimy rzeczy, których nie chcemy robić. Ale możemy to zmienić. Zabawa i seks są fajne, jeśli się na nie zgadzamy.

Zapytaj o seks. Zapytaj o zgodę. Tak to miłość.

Kultura gwałtu – kurs

Wydaliśmy kurs o kulturze gwałtu przy współpracy z Kasią Koczułap, psycholożką, edukatorką seksualną, autorką „Co z tym seksem?”. Znajdziecie go w aplikacji Kasi – „Co z tym seksem”. Jeśli jeszcze nie pobraliście jej na swoje telefony, możecie to zrobić klikając poniżej:

Android

iOS

Seks jest fajny wtedy, kiedy wzajemnie się na niego zgadzamy

Pytanie o seks nie musi zepsuć tego wyjątkowego „momentu”. Atmosfera czy moment nie są też tak ważne jak poczucie bezpieczeństwa w sytuacjach intymnych, do którego wszyscy mamy prawo. Chcesz wiedzieć więcej jak się zachować? Przeczytaj naszą broszurę.

Masz pytania na temat wyrażania zgody na seks, jak powinno się definiować gwałt i na temat kampanii „TAK to miłość!”? Sprawdź nasze Q&A!

Infografika – przemoc wobec kobiet w Polsce

Dlaczego to jest ważne?

Statystyki z Polski pokazują, że najczęściej tego typu przemocy doznają kobiety.

  • 1/20 kobiet doświadczyła przemocy seksualnej
  • 1/3 kobiet doświadczyła jakiejkolwiek formy molestowania seksualnego
  • 1/10 zgłasza doświadczenie przemocy seksualnej na policję

Jakie jest prawo?

Prawo, które obowiązuje w Polsce, uznaje, że do gwałtu dochodzi wtedy, gdy występuje przemoc, a sprawiedliwości może szukać tylko osoba, która wyraziła w tej sytuacji głośny i wyraźny sprzeciw. Ta definicja wyklucza m.in. gwałty w sytuacjach, w których brak zgody nie został wyrażony ze względu na strach czy „obowiązek” w formalnych związkach, w których pytanie o zgodę może wydawać się niepotrzebne.

Trzeba to zmienić!

Przeczytaj więcej o statystykach i obowiązującej legislacji w Europie w naszym raporcie.

Seks bez zgody jest GWAŁTEM – infografika
Czy poparł(a)byś zmianę definicji gwałtu w Kodeksie karnym – infografika

7 na 10 Polek i Polaków chce zmiany prawa

W 2020 roku przeprowadziliśmy badania opinii publicznej, z których jednoznacznie wynika, że zdecydowana większość osób mieszkających w Polsce popiera zmianę prawnej definicji zgwałcenia.

Dodatkowo aż 73% ankietowanych twierdzi, że należy pytać o zgodę na seks.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnymi wynikami badań.