Litwa: parada Baltic Pride musi się odbyć

-Władze Litwy muszą zapewnić, że parada zostanie przeprowadzona bez przeszkód i będzie miała zapewnioną ochroną, do czego państwo jest zobligowane przez prawo międzynarodowe, które gwarantuje prawo do wolności wypowiedzi i zrzeszania się. Zaniechanie podjęcia tych działań tylko przyczyni się do dyskryminacji,- powiedział John Dalhuisen, ekspert Amnesty International ds. dyskryminajci w Europie.
-Wniosek Prokuratora Generalnego jest nadużyciem procedur prawnych, a wynik jest niczym innym jak naruszeniem praw człowieka.-
Sąd przystał na czasowe zawieszenie parady do czasu przesłuchania, które jest zaplanowane dopiero po terminie, w jakim ma planowo odbyć się parada.
Parada Balitic Pride 2010 jest pierwszym tego typu wydarzeniem wspierającym lesbijki, gejów, osoby biseksualne i transpłciowe (LGBT).
Organizatorzy parady, litewska organizacja Gay League, Tolerant Youth Organisation, łotewska Mozaika i estoński Gay Youth już złożyli apelację od decyzji sądu.
Amnesty International apeluje o podjęcie dezycji o odwołaniu zakazu w czasie, które pozwoli na zorganizowanie imprezy w zaplanowanym terminie. Litewska prezydent Dalia Grybauskaite powiedziała, że jeśli grupy lub organizatorzy nie są skazani przez prawo, to mają prawo do wyrażanie swojej opinii, tak jak jest to gwarantowane przez Konstytucję.
Aktywiści i aktywistki Amnesty International z ponad 20 krajów wezmą udział w tym wydarzeniu, które zostanie zorganizowane w stolicy Litwy, Wilnie, w celu wsparcia osób ze środowiska LGBT z Litwy, Łotwy i Estionii i zaprotestowania przeciwko dyskryminacji i szykanom na jakie są narażeni oraz zapewnienia ich prawa do wyrażanie publicznie swoich poglądów. Amnesty International wezwała rządy Litwy, Łotwy i Estonii do podjęcia stanowczych działań przeciw szerzącej się nietolerancji i wykluczeniu lesbijek, gejów, osób biseksulanych i transpłciowych (LGBT).
-Różnorodność i tolerancja, równość wobec prawa dla wszystkich, brak dyskryminacji ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową, to główne przesłania, z którymi aktywiści wyjdą na ulice,- powiedział Wojciech Makowski z Amnesty International Polska, który również weźmie udział w Baltic Pride 2010.
-Musimy mieć pewność, że będziemy mogli przekazać nasze postulaty bez strachu i narażenia na werbalną czy fizyczną przemoc. Potrzebujemy wsparcia władz, które są zobowiązane przez prawo międzynarodowe do ochrony praw społeczności LGBT-.
Podczas teogorcznej parady Amnesty International weźmie udział w następujących wydarzeniach:
Piątek 7 maja
10.00 – 17.00 Międzynarodowa konferencja -Prawa Człowieka w walce ze strachem i uprzedzeniami- w Conti Hotel z udziałem przestawicieli Amnesty International.
13.00 – 13.30 Konferencja prasowa Baltic Pride w Conti Hotel.
Sobota 8 maja
12.00 -14.30 Parada Baltic Pride na rzecz równości w centrum Wilna.
Dodatkowe informacje:
Wojciech Makowski
koordynator ds. Aktywizmu
697 177 988
e-mail: [email protected]