Litwa: parlament zatwierdził homofobiczne prawo

Amnesty International potępiła to dyskryminujące prawo wprowadzone większością głosów parlamentarzystów, którzy obalili wcześniejsze weto prezydenckie w tej sprawie.
26 czerwca prezydent Valdas Adamkus zawetował – Prawo ochrony nieletnich przed szkodliwym wpływem informacji publicznych-, które łamie prawo do wolności wypowiedzi oraz prawo do bycia wolnym od dyskryminacji.
Jednak we wtorek, 87 ze 140 przedstawicieli litwewskiego Seimas ponownie głosowało za wprowadzeniem prawa. Tylko 6 posłów głosowało przeciwko.
Prawo zezwalające na szeroko zakrojoną cenzurę zostało początkowo zaaprobowane przez litewski parlament Seimas 16 czerwca. Sprawa była głośno krytykowana za dyskryminacyjne restrykcje w zakresie informacji na temat homoseksualności.
Prawo klasyfikuje publiczną informację na temat homoseksualności i biseksualności na równi z innymi zakazanymi informacjami, które przedstawiają przemoc fizyczną bądź psychiczną oraz publikacją wizerunków martwych ciał.
Jeden z paragrafów zakazuje rozpowszechniania materiałów, które -agitują na rzecz homoseksualizmu, biseksualizmu i związków poligamicznych- w szkołach i miejscach publicznych oraz w mediach, gdzie mogą być obejrzane przez dzieci, na podstawie zarzutu, iż mogą mieć one -szkodliwy wpływ na rozwój nieletnich.-
Taka klauzula może zostać użyta do zakazania dyskusji na temat homoseksualizmu oraz może mieć wpływ na poważne utrudnienie pracy obrońców praw człowieka.
Amnesty International jest głęboko zaniepokojona tym, że prawo pozwoli na instytucjonalizację homofobii, utrudniając pracę obrońców praw człowieka oraz wpłynie na dalszą stygmatyzację i uprzedzenia względem lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transgenderowych.
-To prawo nie ma nic wspólnego z ochroną dzieci. Wręcz przeciwnie, pozbawia młodych ludzi prawa do wolności wypowiedzi oraz dostępu do informacji. Stwarza również ryzyko izolacji dzieci, które są najbardziej narażone na przemoc w szkole lub w rodzinie,- powiedział John Dalhuisen, ekspert Amnesty International ds. dyskryminacji w Europie.
Amnesty International wezwała litewski parlament do utrzymania swoich międzynarodowych zobowiązań w zakresie praw człowieka i uchylenia dyskryminującego -Prawa ochrony nieletnich przed szkodliwym wpływem informacji publicznych-.
Litewski parlament powinien również zapewnić, że wszystkie osoby na Litwie, w tym dzieci, będę mogły w pełni korzystać z prawo do wolności wypowiedz – włączając w to poszukiwanie, otrzymywanie i udzielanie informacji.
Dodatkowe informacje:
Aleksandra Minkiewicz
Rzeczniczka Prasowa
e-mail: [email protected]
Tel. Kom: 691 357 935