Andrzej Poczobut i Wojciech Jagielski. po lewej Andrzej Poczobut, ©Chryscina Marchuk; po prawej Wojciech Jagielski, źródło: Wikipedia CC BY-SA 4.0

Nagrody specjalne Pióro Nadziei Amnesty International dla Wojciecha Jagielskiego i Andrzeja Poczobuta

Amnesty International Polska przyznało dwie nagrody specjalne Pióro Nadziei – Wojciechowi Jagielskiemu za całokształt twórczości oraz Andrzejowi Poczobutowi za niezłomność w pracy medialnej na rzecz praw człowieka.

  • Amnesty Polska przyznaje dwie nagrody specjalne Pióro Nadziei
  • Nagrody specjalne Pióro Nadziei przyznawane są szczególnie zasłużonym w pracy medialnej dla praw człowieka i są odrębne od rokrocznie przeprowadzanego konkursu na Pióro Nadziei za działalność w danym roku
  • Nagrody specjalne Pióro Nadziei w dwudziestoletniej historii wyróżnienia otrzymały dotąd dwie osoby – Ewa Siedlecka w 2011 roku oraz Ewa Ewart w 2020 roku

Dwie nagrody specjalne

“Dorobek Wojciecha Jagielskiego i jego praca dla praw człowieka są godne podziwu. Jego teksty, które przybliżają postać Innego walczą ze stereotypizacją i uproszczeniem rzeczywistości, by pasowała do naszych wyobrażeń. Wkład Wojciecha Jagielskiego w rozumienie praw człowieka jest nie do przecenienia. To teksty o innych kulturach, ale także teksty głęboko ludzkie” – mówi Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska.

“W tym roku zdecydowaliśmy się przyznać także drugą nagrodę specjalną. To nagroda dla dziennikarza głęboko zaangażowanego, który za swoją pracę płaci bardzo wysoką cenę: cenę wolności. Niezłomna postawa Andrzeja Poczobuta zasługuje na najwyższy szacunek i podziw” – stwierdza Anna Błaszczak-Banasiak.

Wręczenie nagród

Wręczenie nagród odbędzie się 16 marca o godz. 19 w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie. Podczas wieczoru poznamy także laureata_laureatkę nagrody Pióro Nadziei 2022 – za pracę medialną w ubiegłym roku, która przyczyniła się do pozytywnej zmiany na rzecz praw człowieka.

Wstęp na wydarzenie za zaproszeniami, akredytacje dziennikarskie można uzyskać pod adresem [email protected]

Nagrody specjalne Pióro Nadziei a konkurs Pióro Nadziei

Nagrody specjalne Pióro Nadziei to nagrody dla wyjątkowych dziennikarzy i dziennikarek, twórców i twórczyń kultury, którzy swoją pracą wzmacniają prawa człowieka. To wyróżnienia odrębne od konkursu Pióro Nadziei przeprowadzanego rokrocznie, w którym brane pod uwagę są działania medialne jedynie z ubiegłego roku.

Do tej pory przyznano dwie nagrody specjalne Pióro Nadziei – w 2011 roku statuetkę otrzymała Ewa Siedlecka, w 2020 laureatką została Ewa Ewart.

Więcej o nagrodzie Pióro Nadziei 2022.


Zdjęcia w nagłówku: po lewej Andrzej Poczobut, ©Chryscina Marchuk; po prawej Wojciech Jagielski, źródło: Wikipedia CC BY-SA 4.0