Nowy prezydent Pakistanu musi wzmocnić ochronę praw człowieka

Amnesty International ponagliła Zardariego i jego rząd do:
– ujawnienia losu setek ofiar -przymusowych zaginięć-
– przywrócenia na stanowiska wszystkich sędziów nielegalnie zdymisjonowanych przez poprzedniego prezydenta Perveza Musharrafa w listopadzie 2007 roku
– złagodzenia wyroków śmierci wobec ponad 7000 osób oczekujących obecnie na egzekucję
– ochrony cywilów na obszarach plemiennych Pakistanu
-Nic nie usprawiedliwia rządu, który opóźnia realizację zobowiązania do zajęcia się tragiczną sytuacją wielu rodzin -zaginionych- poprzez zebranie informacji na ich temat i podanie do wiadomości publicznej listy osób przetrzymywanych- – powiedział Sam Zarifi, dyrektor Amnesty International w regionie Azji i Pacyfiku.
Amnesty International stwierdziło także, iż bez skutecznego, niezależnego sądownictwa sytuacja w Pakistanie będzie przedstawiać się w czarnych barwach. -Przywrócenie na stanowiska sędziów jest niezbędnym krokiem w kierunku zagwarantowania niezależnego sądownictwa- – powiedział Zafiri. -Sędziowie mają wyjątkowe uprawnienia do kwestionowania polityki dotyczącej praw człowieka, zmiany niewłaściwych przepisów i ochrony jednostek w przypadku naruszania ich praw. Bez skutecznego, niezależnego sądownictwa, prawa człowieka w Pakistanie będą naruszane-.
Organizacja przypomniała również nowemu prezydentowi o publicznym zobowiązaniu do złagodzenia wyroków śmierci wobec ponad 7000 osób oczekujących na egzekucję, złożonym przez jego partię i premiera. Byłoby to złagodzenie tego typu wyroku na największą skalę w dzisiejszych czasach. Stanowiłoby to pierwszy krok w kierunku powszechnego moratorium na wykonywanie kary śmierci, mający na celu jej ostateczne zniesienie.
W ostatnim punkcie oświadczenia, Amnesty International dostrzegła uzasadnione obawy rządu pakistańskiego wobec bezpieczeństwa na obszarach plemiennych, jednakże napomniała nowego prezydenta, iż operacje sił bezpieczeństwa powinny mieć na celu ochronę życia osób cywilnych. Operacje sił bezpieczeństwa oraz walki bojowników przyczyniły się do masowych wysiedleń wewnętrznych setek tysięcy ludzi oraz śmierci wielu cywilów.
Asif Ali Zardari został wybrany na nowego prezydenta Pakistanu 6 września, po tym jak prezydent Pervez Musharraf 18 sierpnia zrezygnował ze swego stanowiska, gdy nowo wybrany rząd Pakistanu zagroził mu impeachmentem.
Zardari jest wdowcem po byłej premier Benazir Bhutto, która zginęła w zamachu 27 grudnia 2007 roku. Po jej śmierci został wybrany na przewodniczącego Pakistańskiej Partii Ludowej.

Tłumaczenie Joanna Słaboń

Tematy