?Operacja czarna dziura? w Warszawie: odkryj tajemnicę tajnych więzień CIA w Polsce.

Uczestnicy gry wcielą się w rolę niezależnych śledczych mających za zadanie zbadać przypadki nielegalnych zatrzymań oraz odkryć miejsca nielegalnego przetrzymywania osób – czarne dziury. Dzięki grze miejskiej -Operacja czarna dziura- uczestnicy zdobędą informacje na temat łamania praw człowieka w -wojnie z terroryzmem-, o programie nadzwyczajnych przekazań CIA oraz o przetrzymywaniu i torturowaniu osób podejrzanych o terroryzm w miejscach zwanych -czarnymi dziurami-.
Akcja gry związana jest zarówno z Polską, jak i lądowaniem samolotów CIA w Szymanach, z przypadkami porwań na całym świecie, nielegalnymi miejscami zatrzymań w krajach Bliskiego Wschodu oraz współpracy wywiadów wielu krajów europejskich w programie prowadzonym przez CIA.
W sobotę, lokalizację czarnych dziur każdy uczestnik gry będzie musiał znaleźć sam, postępując zgodnie ze wskazówkami otrzymywanymi od wolontariuszy Amnesty International. W niedzielę (14 marca) lokalizacja -czarnych dziur- zostanie ujawniona. Tego dnia każdy będzie mógł je zwiedzić bez dodatkowych utrudnień.
Grę można rozpocząć w godzinach 15.00 do 17.00 w sobotę 13 marca. Wszystkich chętnych zapraszamy na miejsce startu obok Kina Femina w Al. Solidarności. Na udział w grze należy zarezerwować sobie około półtorej godziny.
Amnesty International z niepokojem zauważa, że w ciągu dwóch lat prowadzenia śledztwa polskie władze nie ujawniły ani jego dokładnego zakresu, ani jego ustaleń – choć w wielu innych krajach dokonał się przez ten czas znaczący postęp na drodze do jawności. Amnesty International wzywa do sumienności i przejrzystości w śledztwie.
Uczestnicy gry miejskiej będą mieli możliwość poparcia tych postulatów poprzez wysłanie pocztówki do premiera Tuska. Program nadzwyczajnych przekazań, prowadzony przez CIA od 2001 r., stał się przykładem łamania praw człowieka na ogromną skalę, które muszą zostać wyjaśnione.
UPDATE:
Czarne Dziury odnalezione! Były rozlokowane w trzech klubach: Ufie, Powiększeniu i 1500m2 do wynajęcia, w przestrzeniach zwykle niedostępnych dla klientów. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział, a szczególnie tym, którzy mimo zimna przeszli całą trasę. Czarne dziury w Ufie (Solidarności 82) i Powiększeniu (Nowy Świat 27) będą działać też jutro (niedziela 14 marca), od 15.00 do 20.00. Będzie można wysłuchać tam świadectw Khaled el-Masriego i Binyama Mohameda, ofiar systemu pozasądowych zatrzymań CIA.
OPERACJA CZARNA DZIURA na Facebooku – potwierdź, że będziesz i zaproś znajomych
/KONIEC
Dodatkowe Informacje:
Aleksandra Minkiewicz
Rzeczniczka Prasowa Amnesty International Polska
ul. Piękna 66a/2
00-672 Warszawa
Tel.+48 22 827 60 00
Tel. kom. +48 691 357 935
e-mail: [email protected]