Infografika ze zdjęciami Mohameda Bakera i Patricka Zakiego.

Patrick Zaki i Mohamed Baker ułaskawieni  

Bohaterowie akcji Amnesty International, zatrzymani w związku ze swoją działalnością egipscy obrońcy praw człowieka – Patrick Zaki i Mohamed Baker – są znowu wolni! 19 lipca br. obaj zostali ułaskawieni. 

Bohater Pilnej Akcji ułaskawiony

Patrick Zaki został w lutym 2020 roku zatrzymany na lotnisku w Kairze przez służby migracyjne. Studiował w Bolonii, miał także wkrótce rozpocząć naukę na Uniwersytecie w Łodzi. Do Kairu przyjechał tylko na krótkie spotkanie z bliskimi. Postawiono mu zarzuty „rozpowszechniania fałszywych wiadomości”, „podżegania do protestów” czy „nawoływania do przemocy i działalności terrorystycznej”. Był torturowany w trakcie przesłuchań. Amnesty International uznało Patricka za więźnia sumienia, a jego zatrzymanie za związane wyłącznie z jego działaniami na rzecz praw człowieka.  

Patrick działał w ramach Egipskiej Inicjatywy Praw Osobistych, a także badał m.in. tematykę płci i praw mniejszości seksualnych. Po jego aresztowaniu Amnesty International uruchomiła Pilną Akcję, domagając się od prezydenta al-Sisiego uwolnienia obrońcy praw człowieka. Pod koniec 2021 roku Patrick wyszedł z więzienia, jednak zarzuty wciąż na nim ciążyły, a proces wielokrotnie przedłużano. 19 lipca 2023 r., dzień po ogłoszeniu wyroku skazującego w związku z publikacją artykułu krytykującego postępowanie egipskich władz, Patrick Zaki został ułaskawiony! 

Wolność dla Bohatera Maratonu Pisania Listów 

Mohamed Baker jako prawnik wielokrotnie reprezentował interesy osób, których prawa były łamane przez egipskie władze. We wrześniu 2019 r. został aresztowany w budynku prokuratury, gdzie miał bronić niesłusznie aresztowanego działacza Alaa Abdela Fattaha. Mohamed spędził w areszcie dwa lata bez postawionych zarzutów, a następnie został oskarżony o „rozpowszechnianie fałszywych wiadomości”. Przetrzymywano go w więzieniu o zaostrzonym rygorze, w okrutnych warunkach.   

Mohamed był jednym z bohaterów Maratonu Pisania Listów 2021: na całym świecie zebraliśmy ponad 311 tysięcy apeli, podpisów i listów na rzecz jego uwolnienia.  

Dziś możemy powiedzieć, że międzynarodowa presja przyniosła skutek i 19 lipca br. Mohamed Baker został ułaskawiony! 

Egipt: czas uwolnić wszystkich więźniów i więźniarki sumienia! 

Egipskie władze mają na swoim sumieniu wiele dobrze udokumentowanych przypadków zatrzymań dziennikarzy, polityków, krytyków władzy i pracowników organizacji pozarządowych, a nawet osób działających jedynie w mediach społecznościowych, których jedynym „przestępstwem” było wyrażanie swoich opinii online bądź offline. W Egipcie nadal przetrzymuje się tysiące osób niesłusznie skazanych. 

Stań w obronie praw człowieka!