PILNA AKCJA: Aktywista ukraiński torturowany i porzucony na pewną śmierć.

Dmitrij Bułatow został wyrzucony z samochodu w lesie na obrzeżach Kijowa wieczorem 30 stycznia. Zdołał o własnych siłach dotrzeć do pobliskiej wsi, gdzie udzielono mu pomocy i mógł zatelefonować do przyjaciół. Zalany krwią, pokryty ranami, sińcami i błotem, tak opisał swoje doświadczenia –  "Zostałem ukrzyżowany. Przebili mi ręce. Odcięli mi ucho. Poranili twarz. Nie mam na ciele miejsca, które by było zdrowe. Sami zobaczcie. Ale, Bogu dzięki, żyję." Dmitrij Bułatow został przewieziony do szpitala w Kijowie, gdzie trafił pod opiekę lekarzy.

Dmitrij Bułatow informuje, że porwany został przez niezidentyfikowanych mężczyzn mówiących z akcentem rosyjskim, którzy usiłowali siłą wydobyć od niego informacje o finansowaniu majdanu. Przez cały okres porwania miał zawiązane oczy, przez kilka dni nie był karmiony, następnie porzucono go w lesie, na mrozie.

Dmitrij Bułatow zaginął wieczorem 22 stycznia. Jest jednym z ważniejszych organizatorów i uczestników Automajdanu, formy protestu w ramach której do trwających w Kijowie od listopada 2013 demonstracji Euromajdanu dołączały kawalkady samochodów.

Zaginięcie Dmitrija Bułatowa miało miejsce w dzień po odnalezieniu w lesie pod Kijowem zwłok innego aktywisty, Jurija Werbickiego. Mężczyzna miał połamane żebra, a na głowie ślady taśmy klejącej. Miały też miejsce liczne przypadki przetrzymywania aktywistów przez milicję bez powiadamiania ich rodzin. Wielu aktywistów Euromajdanu donosi, że byli porywani, bici, wywożeni do lasu i tam porzucani przez niezidentyfikowane osoby; jeden z aktywistów wydaje się pewny, że byli to funkcjonariusze milicji. Jurij Werbicki wraz z drugim aktywistą, Igorem Łuczenko , zostali uprowadzeni przez nieznanych sprawców  21 stycznia ze szpitala, w którym oczekiwali na pomoc medyczną. Igor Łuczenko również został porzucony na mrozie, jednak udało mu się znaleźć pomoc i przeżyć.

Prosimy o pilne pisanie apeli w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim lub własnym:

n  Wzywających władze ukraińskie do niezwłocznego podjęcia niezależnego i skutecznego dochodzenia w sprawie Dmitrija Bałutowa;

n  Wzywających władze do zapewnienia, że osoby odpowiedzialne za tę napaść usłyszą odpowiednie zarzuty;

n  Wzywających władze do przeprowadzenia podobnych śledztw w sprawie pozostałych incydentów tego rodzaju, dotyczących innych uczestników Euromajdanu;

n  Wzywających władze do podjęcia wszelkich środków koniecznych do powstrzymania tego rodzaju ataków w przyszłości.

8 lutego możesz również wziąć udział w mini-Maratonie w Krakowie, w obronie Dmitrija Bułatowa: http://goo.gl/4Uhk8q

Apele prosimy wysyłać do dnia 14 marca na adres
:


Prokurator Generalny
Wiktor Pawłowicz Pszonka
Riznitska 13/15
01601 Kijów

Ukraina
Tel: +380 44 200 7574
Fax: + 380 44 280 2603
Email: [email protected]
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Prokuratorze / Dear Prosecutor General
Minister Spraw Wewnętrznych
Witalij Zacharczenko
Akademika Bogomolca 10
01024 Kijów
Ukraina
Tel: + 380 44 256 03 33
Fax: +380 44 253 97 96
Email: [email protected]
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Ministrze / Dear Minister
 
Z kopią na adres:
Waleria Lutkowska
Przewodnicząca Komisji Praw Człowieka Parlamentu Ukrainy
Institutska 21/8
01008 Kijów
Ukraina
Tel: +380 44 253 2091
Fax: +380 44 226 3427
Email: [email protected]
[email protected]

Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej
Ambasador Markijan Malskij
Al. J.Szucha 7
00-580 Warszawa
Faks: +48 (22) 629 81 03
E-mail:
emb_pl(at)mfa.gov.pl

Dodatkowe informacje

Dmitrij Bułatow został oskarżony przez władze ukraińskie o "organizację masowych zamieszek". W sobotę 1 lutego sędzia sądu szewczenkowskiego zezwolił na jego leczenie poza granicami kraju. Pracownik biura prasowego Prokuratora Generalnego w rozmowie z ukraińskim oddziałem BBC stwierdził, że "na wniosek prokuratury sąd szewczenkowski zezwolił Dmitrijowi Bułatowowi na odbycie podróży zagranicznej. Nie było powodów do odmowy, wziąwszy pod uwagę prośby kierowane przez niego samego, jego rodzinę, parlamentarzystów oraz organizacje zagraniczne."
2 lutego wieczorem na profilu facebookowym Piotra Poroszenko (znanego ukraińskiego biznesmena oraz niezrzeszonego posła) pojawiła się wiadomość, że wraz z Dmitrijem Bułatowem są w drodze na Litwę.

Naciski międzynarodowej opinii publicznej, w tym Sieci Pilnych Akcji, miały wyraźny wpływ na postępowanie władz w tej sprawie. 

Wiadomość powyżej jest aktualizacją wcześniejszej Pilnej Akcji, której pierwotna wersja dostępna jest tutaj: http://amnesty.org.pl/no_cache/aktualnosci/strona/article/8099.html