Pilna Akcja dla Dzieci!

Jenni Williams, jedna z liderek WOZA, była aresztowana ponad czterdzieści razy. Powiedziała nam, że czasami jest oskarżana o rzeczy, których nie zrobiła (np. porwanie) po to by trzymać ją w więzieniu.

Jenni Williams, jedna z liderek WOZA, była aresztowana ponad czterdzieści razy. Powiedziała nam, że czasami jest oskarżana o rzeczy, których nie zrobiła (np. porwanie) po to by trzymać ją w więzieniu.

O Zimbabwe
Przez wiele lat ludziom w Zimbabwe żyło się trudno. Wielu ludzi żyło w strachu przed tym, co rząd i policja może z nimi zrobić. Ludzie nie mogli upominać się o swoje prawa i wielu zostało pobitych, czy nawet zabitych za powiedzenie czegoś otwarcie. Sytuacja w Zimbabwe stawała się jeszcze bardziej napięta w okresie wyborów gdy rząd i ci, którzy go popierali, bardzo często dopuszczali się przemocy, by zastraszyć ludzi, by nie głosowali przeciwko nim.
O WOZA
Dziesięć lat temu grupa kobiet zdecydowała, że trzeba zrobić coś, by polepszyć swoje życie w Zimbabwe. Założyły organizację Powstanie Kobiet Zimbabwe, czyli Women of Zimbabwe Arise (WOZA), by bronić swoich praw i wolności, jak również walczyć o lepszą przyszłość dla swoich dzieci. Członkinie WOZA zaczęły organizować pokojowe demonstracje na rzecz wolności i sprawiedliwości, lecz często były bite podczas protestów przez policję. Były również więzione i często były przetrzymywane w więzieniach bez dostępu do jedzenia, opieki medycznej i prawnej.
Pomimo naruszeń praw człowieka, z jakimi muszą się zmagać członkinie WOZA, cały czas wykazują wielką odwagę w swojej walce o obronę swoich praw. Każdego roku w Walentynki WOZA organizuje demonstracje na rzecz praw człowieka. W tym roku sto osiemdziesiąt jeden członkiń WOZA zostało aresztowanych podczas tego wydarzenia. Wkrótce w Zimbabwe będą wybory i boimy się, że ataki na członkinie WOZA i innych, którzy bronią ich praw, będą się nasilać. Podczas ostatnich wyborów przywódczynie WOZA zostały wtrącone do więzienia na trzydzieści siedem dni po tym, jak wezwały do tego, by wybory odbyły się w spokojnej atmosferze.
Zaangażuj się!
Akcja 1
Wyślij różę do Południowoafrykańskiej Komisji do spraw Rozwoju.
Członkinie WOZA używają róży jako symbol na to, że “siła miłości może zwyciężyć miłość do siły”. Wysyłamy róże do Południowoafrykańskiej Komisji do spraw Rozwoju, grupy stworzonej przez wpływowe państwa, które są sąsiadami Zimbabwe. Wiemy, że czasami rząd Zimbabwe słucha tego, co ta organizacja ma do powiedzenia. Chcemy, aby zwrócili uwagę rządu na dwie sprawy:

  1. Poszanowanie praw WOZA do pokojowych protestów
  2. Przeprowadzenie wyborów w sposób pokojowy i wolny od przemocy

Wyślij różę dołączając następującą wiadomość:
Wspieram organizację Women of Zimbabwe Arise. Wybory powinny być wolne od przemocy. Jako członek Południowoafrykańskiej Komisji do spraw Rozwoju proszę uczynić wszystko, co w Pana mocy, by zapewnić, że następne wybory w Zimbabwe przebiegną w sposób pokojowy:
Podpis,
I support Women Of Zimbabwe Arise.  Elections should be free from  violence.
As a member of the Southern African Development Committee please do all
you can to make sure that the next elections in Zimbabwe are peaceful:

Signed…
Adres:     Jacob Zuma, President
c/o South African High Commission
South Africa House
Trafalgar Square WC2N 5DP
Co zrobić?
Bądź kreatywny, kreatywna!
Możesz narysować różę na papierze, stwórz róże, napisz wiersz o róży, czy cokolwiek innego, co może być powiązane z różą!
Jednym z najprostszych sposobów, by stworzyć różę jest zrolowanie czerwonej krepiny w pączek w kształcie róży i zabezpieczyć je zielonym paskami bawełny, czy też taśmy klejącej. Może uczynić to lekkim do łatwego wysłania.
Możesz również zrobić kwiat orgiami.
Akcja 2
Wyślij kartkę do kobiet z WOZA
Wyślij kartkę do WOZA by pokazać swoją solidarność i wsparcie. Przykładowy tekst:
Drogie aktywistki z WOZA,
Życzę Wam siły w odważnym działaniu na rzecz praw człowieka.
Dear WOZA activists,
Wishing you strength as you bravely carry out your important human rights work.
Ściągnij tę Pilną Akcję dla Dzieci w formie pliku pdf. Link poniżej: