PILNA AKCJA: DZIENNIKARKA BRONIĄCA PRAW CZŁOWIEKA W NIEBEZPIECZEŃSTWIE


14 czerwca na konto Fundacji Lydii Cacho z siedzibą w Hiszpanii (Fundación Lydia Cacho) przyszedł e-mail, w którym grożono kobiecie śmiercią. 17 czerwca otrzymała ostatnie ostrzeżenie, aby “siedziała cicho” albo zginie. Kilkakrotnie złożyła skargę na komisariatach policji w Meksyku (Dirección General de la Polícia) i Hiszpanii (Guardia Civil).
Szykanowanie zaczęło się w 2005 r. po opublikowaniu książki, w której Lydia Cacho zdemaskowała grupę przestępczą zajmującą się dziecięcą pornografią rzekomo działającą za pozwoleniem polityków i ludzi biznesu ze stanów Quintana de Roo i Puebla. W wyniku spraw o zniesławienie wniesionych przeciwko Lydii Cacho oraz nieregularnych postępowań sądowych, w grudniu 2006 została tymczasowo zatrzymana i szykanowana. Opublikowane później w mediach nagrania rozmów telefonicznych sugerowały, że wysocy urzędnicy państwowi stanu Puebla są zamieszani w jej. Lydia Cacho otrzymywała przez kolejne lata groźby, często odwet jako efekt jej pracy dziennikarskiej oraz działania na rzecz ochrony praw człowieka w schronisku dla kobiet w Cancún.
W 2009 r. IAHRC – Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka, wystąpiła do meksykańskiego rządu o zapewnienie środków ochrony dla Lydii Cacho. W 2010 r. Lydia Cacho wydała kolejną książkę, w której odkryła kulisy przemytu kobiet i dziewcząt i ujawniła nazwiska osób rzekomo związanych z siatkami grupami przestępczymi.
Prosimy o bezzwłoczne pisanie listów w języku hiszpańskim lub ojczystym:
– Wyrażających obawę o bezpieczeństwo Lydii Cacho oraz wzywających rząd meksykański do zagwarantowania jej bezpieczeństwa.
– Przekonujących władze, aby zapewniły Lydii Cacho skuteczne środki ochrony zgodnie z jej życzeniami i wymaganiami Międzyamerykańskiej Komisji Praw Człowieka.
– Wzywających władze do przeprowadzenie w najbliższym czasie pełnego i bezstronnego dochodzenia w sprawie anonimowych gróźb i zastraszania Lydii Cacho oraz oddania w ręce sprawiedliwości osób odpowiedzialnych.
PROSIMY O PRZESYŁANIE APELI DO 15 SIERPNIA 2011 DO:
Minister Spraw Wewnętrznych
Lic. José Francisco Blake Mora
Secretario de Gobernación
Bucareli 99, 1er. Piso, Col. Juárez
Delegación Cuauhtemoc
Meksyk DF, CP 06600
Fax: +52 55 50933414 (system głosowy poprosi o rozszerzenie: wybierz 32356)
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Pani Ministrze
Prokurator Generalny Republiki Meksyku
Marisela Morales Ibá-ez
Procuradora General de Justicia de la República, Av. Paseo de la reforma 211 – 213, Col. Cuahtemoc,Del. Cuahtemoc, México D.F.,MEXICO
Fax: +52 55 5346 0908
Email: [email protected]
Zwrot grzecznościowy: Szanowna Pani Prokurator Generalny
Kopie na adres:
Fundacja Lydii Cacho
Fundación Lydia Cacho
C/ Gravina 13. 1- Izquierda
Madrid
Madrid
28004
Espa-a
Fax: +34 91 521 63 94
Email: [email protected]
Prosimy także o wysłanie kopii do reprezentantów dyplomatycznych akredytowanych w Twoim kraju.
Ambasada Meksyku w Polsce
Al. Jerozolimskie 123A piętro 20
02-017 Warszawa
Tel. +48 22 646 88 00
Fax. +48 22 646 42 22
E-mail: [email protected]
DODATKOWE INFORMACJE
Dziennikarze i pracownicy mediów w Meksyku podejmują, w związku z wykonywaną pracą, ogromne ryzyko są bowiem narażeni na ataki. Według danych Narodowej Komisji Praw Człowieka od roku 2000 zginęło przynajmniej 70 dziennikarzy, a miejsca pobytu kolejnych 13 porwanych osób pozostają nieznane. Szczególnie narażone na ataki i groźby są osoby składające doniesienia lub przygotowujące reportaże związane z korupcją i działalnością przestępczą. W większości przypadków sprawcy nie stają przed sądem, co sprzyja klimatowi bezkarności.