PILNA AKCJA: Kobieta zatrzymana za działalność na rzecz praw człowieka

12th june demonstrations Iran
Nieznani mężczyźni, których uważa się za przedstawicieli Ministerstwa Wywiadu, aresztowali Mansoureh Behkish (54 l.), kiedy rozpoznali ją na ulicy w Teheranie 12 czerwca 2011 o godz. 20. Przebywa teraz w sekcji 209 więzienia w Evin. Była w stanie zadzwonić do swojej matki dwa lub trzy dni po aresztowaniu i ponownie 20 czerwca, ale nie mogła rozmawiać o warunkach zatrzymania. Mansoureh Behkish cierpi na neurozwyrodnieniowe schorzenie zwane rozlanym stwardnieniem mózgu lub “chorobą Shildera”.
Grupa “Mourning Mothers” zrzesza kobiety, których dzieci zabito lub zatrzymano w okresie nadużywania siły po wyborach w Iranie od czerwca 2009, ale w grupie znaleźli się także krewni innych ofiar łamania praw człowieka oraz ich zwolennicy. Mansoureh Behkish utraciła kilku członków rodziny straconych w latach 80-tych. Od tamtej pory jest działaczką i już kilka razy została zatrzymana.
Mansoureh Behkish jest jedną z 33 kobiet z grupy “Mourning Mothers” aresztowanych podczas jednego z ich cotygodniowych spotkań w Laleh Park w Teheranie, 9 stycznia 2010, i przetrzymywanych przez kilka dni. 17 marca 2010, skonfiskowano jej paszport i zakazano wyjazdów do Włoch, gdzie odwiedzała dzieci. Nadal ma zakaz podróżowania poza granice kraju.
PROSIMY O BEZZWŁOCZNE PISANIE w języku perskim, arabskim, angielskim lub własnym:
– Zaapeluj do władz o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie Mansoureh Behkish, jeśli (jak najprawdopodobniej jest w tym przypadku) jest przetrzymywana wyłącznie za pokojowe korzystanie ze swoich praw do wolności wypowiadania poglądów, wolności zgromadzeń i swobody zrzeszania się;
– Zaapeluj do władz, aby zapewniły, że Mansoureh Behkish jest chroniona przed torturami i złym traktowaniem oraz aby pozwoliły jej na natychmiastowy i regularny kontakt z rodziną, wybranym przez nią adwokatem oraz opiekę medyczną;
– Przekonaj władze, aby zrezygnowały z bezprawnych ograniczeń wolności wypowiadania poglądów, wolności zgromadzeń i swobody zrzeszania się w Iranie.
PROSIMY O PRZESYŁANIE APELI NIE PÓŹNIEJ NIŻ DO 4 SIERPNIA 2011 DO:
Przywódca Islamskiej Republiki Iranu
Ayatollah Sayed -Ali Khamenei
Biuro Najwyższego Przywódcy
Islamic Republic Street – End of Shahid Keshvar Doust Street
Teheran, Islamska Republika Iranu
Email: [email protected]
Twitter: “Call on #Iran leader @khamenei_ir to call for the immediate and unconditional release of Mansoureh Behkish”
Zwrot grzecznościowy: Wasza Ekscelencjo
Prezes Sądu Najwyższego Iranu
Ayatollah Sadegh Larijani
Biuro Public Relations
Aziz Street 2/4
Vali Asr Ave, powyżej skrzyżowania z Pasteur Street
Teheran, Islamska Republika Iranu
Email: [email protected] (W temacie: FAO Ayatollah Sadegh Larijani)
lub [email protected]
Zwrot grzecznościowy: Wasza Ekscelencjo
Kopie do:
Sekretarz Generalny Wysokiej Rady ds. Praw Człowieka
Mohammad Javad Larijani
Wysoka Rada ds. Praw Człowieka
Biuro Szefa Irańskiego Sądownictwa
Pasteur Street, Vali Asr Ave, na południe od Serah-e Jomhouri,
Teheran 1316814737, Islamska Republika Iranu
Email: [email protected] (W temacie: FAO Mohammad Javad Larijani)
Zwrot grzecznościowy: Sznowny Panie
Prosimy także o wysłanie kopii do reprezentantów dyplomatycznych akredytowanych przy Waszym Państwie.
Dodatkowe Informacje
Grupę “Mourning Mothers” założyły kobiety, których dzieci zabito lub zatrzymano w okresie nadużywania siły po wyborach w Iranie od czerwca 2009, ale w grupie szybko znaleźli się także krewni innych ofiar łamania praw człowieka oraz ich zwolennicy. Grupa “Mourning Mothers” organizuje godzinne pokojowe spotkania co sobotę w pobliżu miejsca zamordowania protestującej Nedy Agha-Soltan, która została symbolem brutalnych represji wymierzonych przez siły bezpieczeństwa po spornych wyborach prezydenckich w roku 2009. Jej śmierć pokazano w materiale filmowym, który obiegł cały świat. Mansoureh Behkish nie straciła dziecka, ale kilku członków rodziny w latach 80-tych i jest aktywnie zaangażowana w ten ruch.
Mansoureh Behkish oraz inne kobiety z grupy “Mourning Mothers” po raz pierwszy aresztowano podczas jednego z cotygodniowych spotkań grupy w Laleh Park w Teheranie, 5 grudnia 2009. Członkowie grupy zostali aresztowani ponownie 9 stycznia 2010. Kilkoro z nich pobito, a 10 osób zabrano do szpitala. (Więcej informacji na ten temat można znaleźć na angielskiej stronie Amnesty International w artykule z 11 stycznia 2010 zatytułowanym Iran-s -Mourning Mothers- must be released tutaj: http://www.amnesty.org/en/news-and-updates/news/irans-mourning-mothers-must-be-released-20100111)
9 Kwietnia 2011 Leyla Seyfollahi i Zhila Karamzadeh-Makvandi zostały skazane w związku z ich członkostwem w grupie “Mourning Mothers”. Aresztowano je 8 lutego 2010, a w maju 2011 postawiono je przed 28. Oddziałem Sądu Rewolucyjnego w Teheranie. Leyla Seyfollahi i Zhila Karamzadeh-Makvandi zostały skazane na 4 lata więzienia za -założenie nielegalnej organizacji- i -działania wymierzone przeciwko bezpieczeństwu kraju-. Pozostają na wolności, oczekując na wyrok.
W latach 1981 i 1988 Mansoureh Behkish straciła sześciu członków rodziny, w tym siostrę, czterech braci i szwagra. Począwszy od sierpnia 1988 do dziesiątej rocznicy islamskiej rewolucji z lutego 1989, irańskie władze przeprowadzały masowe egzekucje więźniów politycznych, znane jako “masakra więzienna”. Przeprowadzono najwięcej egzekucji od czasu pierwszego i drugiego roku po rewolucji irańskiej w 1979. Uważa się, że zamordowano 4500 – 5000 więźniów, w tym kobiet.
Przez ostatnie kilka lat, Mansoureh Behkish uczestniczyła w upamiętnianiu ofiar masowych egzekucji z 1988. Niektóre ofiary pochowano na cmentarzu Khavaran w południowym Teheranie. To wydarzenie, które organizują corocznie krewni zmarłych w okresie około 29 sierpnia, upamiętnia rocznicę i jest symbolem żądania sprawiedliwości dla ich bliskich. Setki ofiar egzekucji pochowano na cmentarzu, lecz wiele z nich leży w bezimiennych masowych grobach. Rodziny ofiar znajdują się pod naciskiem władz irańskich, aby organizować spotkania, mające na celu czczenie pamięci nie na cmentarzu, a w ich domach. 29 sierpnia 2008 aresztowano Mansoureh Behkish i zatrzymano w więzieniu Evin na trzy dni, została także kilkakrotnie pozwana w ostatnim roku.
Mansoureh Behkish opiekuje się swoją matką.