pióro nadziei

Pióro Nadziei 2020: Znamy nazwiska nominowanych!

Nagroda Pióro Nadziei przyznawana jest przez Amnesty International jako wyróżnienie dla osoby, która swoją pracą medialną w Polsce w minionym roku przyczyniła się do pozytywnej zmiany na rzecz praw człowieka.

W gronie nominowanych do Pióra Nadziei 2020 znaleźli się:

  • Anna Alboth – działaczka społeczna i dziennikarka
  • Jagoda Grondecka – dziennikarka, publicystka, komentatorka ds. bliskowschodnich
  • Ewa Ivanova – dziennikarka “Gazety Wyborczej”
  • Marta K. Nowak – dziennikarka oko.press
  • Outriders – twórcy projektu Unblock na outride.rs

Jury brało pod uwagę ważność tematów poruszanych przez nominowanych, rzetelność i staranność przygotowywanych materiałów, wpływ na rzeczywistość, oddźwięk medialny i społeczny pracy oraz nowatorskie podejście do przedstawiania tematu/historii.

Do nagrody Pióro Nadziei 2020 napłynęło 367 zgłoszeń. Jury w składzie: Draginja Nadaždin – Dyrektorka Amnesty International Polska, Witold Klaus – członek Rady Programowej Stowarzyszenia Amnesty International Polska, Agata Kowalska – dziennikarka, laureatka Pióra Nadziei 2016 oraz Ewa Ewart – dziennikarka, laureatka nagrody specjalnej Pióro Nadziei za całokształt pracy w mediach na rzecz praw człowieka wyłoniło pięcioro nominowanych z dziesięciorga kandydatur wybranych na etapie preselekcji przez zespół Amnesty International Polska. Sylwetki nominowanych przedstawimy w najbliższych dniach na naszym Facebooku.

Laureatkę lub laureatów tegorocznego Pióra Nadziei poznamy już 4 marca.

W tym roku uroczystość wręczenia nagrody zastąpi spotkanie online ze zwycięzcami lub zwyciężczynią, transmitowana na żywo na profilu Facebook Amnesty International Polska. Wkrótce przedstawimy więcej informacji.

Nagroda medialna Amnesty International Pióro Nadziei przyznawana jest w obecnym kształcie od 2015 roku, choć jej historia sięga roku 2002. Wtedy to po raz pierwszy przyznano nagrodę za najlepszy tekst prasowy o prawach człowieka. Jakiś czas później zdecydowano o rozszerzeniu profilu nagrody, tak by obejmowała ona pracę medialną w jej różnych dziedzinach. Więcej o historii nagrody>>>

W zeszłym roku nagrodę Pióro Nadziei otrzymali Tomasz i Marek Sekielscy, a wśród poprzednich laureatów znaleźli się: Anton Ambroziak, Witold Szabłowski, Magdalena Grzebałkowska, Krystyna Kurczab-Redlich, Natalia Bloch, Maria Kruczkowska, Tomasz Kwaśniewski, Jacek Żakowski, Bartek Dobroch, Joanna Podgórska, Agnieszka Fiedorowicz, Katarzyna Kwiatkowska, Małgorzata Kolińska-Dąbrowska, Michał Majewski i Paweł Reszka, Justyna Kopińska i Bartosz T. Wieliński, Wojciech Tochman, Agata Kowalska, Paweł Cywiński.