Polscy artyści ofiarom wojny w Syrii

plakatsyria100x70a Dramat w Syrii trwa już ponad 3 lata, jednak jako temat dawno zniknął z pierwszych stron gazet. W kraju tym są miliony ludzi żyjących w ciągłym strachu i bez szans na lepsze jutro. Mieszkańcy syryjskich miast głodują i umierają z braku pomocy medycznej, a uchodźcy w obozach walczą o przetrwanie, o każdy kolejny dzień. Setki tysięcy dzieci straciło rodziców, opiekę i nadzieję.
Styczniowa Aukcja w Muzeum Azji i Pacyfiku jest dowodem na to, że pomoc może i powinna płynąć z każdego miejsca. Przypomina, jak niezwykle ważna jest reakcja społeczności międzynarodowej.
Środki zebrane na Aukcji przekazane zostaną tam, gdzie pomoc jest teraz najbardziej potrzebna, na zaopatrzenie Oddziałów Intensywnej Opieki Medycznej – to część większej akcji pomocowej zainicjowanej przez lekarza z Syrii, laureata pokojowej nagrody imienia Lwa Kopolewa, Amara Zakarię.
W północnej Syrii w rejonach kontrolowanych przez opozycję, gdzie ginie najwięcej bezbronnych ludzi jest obecnie zaledwie kilka szpitali posiadających Odziały Intensywnej Opieki Medycznej o łącznej ilości 14 miejsc (!). A przecież w warunkach wojny pomoc medyczna jest potrzebna na dużą skalę. Zwłaszcza, że ogromna większość poszkodowanych to cywile. Taka sytuacja wymusza przewożenie rannych, którzy są w stanie krytycznym do odległych szpitali w Turcji. Długi dystans, liczne punkty kontrolne, konieczność przenoszenia rannych przy granicy do karetek tureckich wydłużają całą podróż do kilku godzin. Z tego powodu wiele osób, które można było uratować, umiera w tej podróży po ratunek. Dlatego tak ważne jest, aby na miejscu istniała możliwość ratowania ludzi zwłaszcza najmłodszych dzieci, które nie wytrzymałyby długiego transportu do Turcji. Nie ma urządzeń podtrzymujących życie, sal operacyjnych oraz specjalistów – Samer Masri
Miejsce wydarzenia: Muzeum Azji i Pacyfiku przy ul. Solec 24 w Warszawie.
Wernisaż wystawy – 7 stycznia 2015 r. o godz. 18.00
Panel pt. “Syria w ogniu – kryzys humanitarny a odpowiedź świata” – 9 stycznia 2015 r. o godz. 18.00.
Dołącz do wydarzenia na FB>>>Aukcja – 10 stycznia 2015 r. o godz. 15.00.
Dołącz do wydarzenia na FB>>>Prace przeznaczone na aukcję można oglądać na www.wystawaprac.pl