Ponad 140 tys. listów w obronie praw człowieka. Sukcesem zakończył się Maraton Pisania Listów Amnesty International

blr-lukaszenkoMaraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbył się już po raz trzynasty w dniach 8-9 grudnia. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisano listy w obronie osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.
W tym roku najwięcej listów napisano dla Alesia Bialackiego, białoruskiego obrońcy praw człowieka, dla przymusowo wysiedlonych rodzin z ulicy Coastei w Kluż-Napoce w Rumunii oraz dla Rosy Franco z Gwatemali, matki zamordowanej nastolatki, która walczy o sprawiedliwość.
– Listy pisali uczniowie i uczennice ze szkolnych grup Amnesty International, studenci i studentki na uniwersytetach, rodzice z dziećmi. Pisaliśmy całą noc, walcząc ze zmęczeniem, w klubach, kawiarniach
i szkołach – mówi Natalia Węgrzyn, koordynatorka Maratonu Pisania Listów.
– Jak co roku pisały z nami znane osobowości m.in.: Henryk Wujec, Maja Komorowska, Grzegorz Miecugow czy Kamil Dąbrowa.
Listy w obronie osób, których prawa człowieka są łamane można pisać przez cały rok. Wystarczy zapisać się do sieci Pilnych Akcji na www.amnesty.org.pl, aby regularnie otrzymywać informacje o osobach, których sytuacja wymaga naszej pilnej interwencji.
– Amnesty International można wspierać na wiele innych sposobów. W tej chwili apelujemy o wpłaty, które pomogą nam sfinansować zakup znaczków i szybko wysłać listy – dodaje Natalia Węgrzyn.
Amnesty International w tym celu zorganizowała również charytatywne aukcje na allegro, gdzie można licytowaćKalendarze Empatii dedykowane niektórym bohaterom i bohaterkom tegorocznego Maratonu. Więcej o aukcjach na www.amnesty.org.pl/aukcje.
Dodatkowe informacje są dostępne na www.amnesty.org.pl/maraton.