Poznaj aktywistów i aktywistki grup lokalnych Amnesty International – grupa lokalna ze Szczecina

“W działalności Amnesty zachwyca nas walka o prawa człowieka – walka o świat, w którym każda osoba czuję się wolna i równa, bo przecież wszyscy tacy jesteśmy, rodzimy się tacy i tak powinniśmy móc się czuć” – dzielą się z nami Mateusz, Dagmara, Karolina i Klaudia z grupy lokalnej ze Szczecina.

Możecie na początek powiedzieć coś o sobie? Kim jesteście, czym zajmujecie się na co dzień?

Jesteśmy bardzo świeżą grupą, chyba najmłodszą, choć reaktywowaną. Grupę założyliśmy w 3 osoby, a właściwie 4, ponieważ chwile po powołaniu grupy, dołączyła do nas Karolina, która pomogła nam to wszystko rozkręcić. Dzisiaj, nasze prezydium grupy składa się z czterech wspaniałych osób, Koordynatorem grupy jest Mateusz Gieryga, na co dzień działacz Młodzieżowego Strajku, mentor fundacji Zwolnieni z Teorii, aktywista i członek zarządu Młodych Demokratów. Wicekoordynatorką naszej grupy została Dagmara Adamiak, koordynatorka szczecińskiego Przedwiośnia, aktywistka, a także inicjatorka i pomysłodawczyni inicjatywy RÓWNiE. Koordynatorką administracyjną, bez której na pewno pogubilibyśmy się w papierkach, została Karolina Bialczewska – młoda aktywistka, liderka projektu społecznego DRESS SLOW, GO FAST!, a Koordynatorką ds. finansów całej grupy – Klaudia Król, wiceprzewodnicząca szczecińskiego koła Młodych Demokratów, liderka Szlachetnej Paczki.

Co było impulsem do założenia grupy lokalnej?

Pomysł na reaktywacje Grupy, powstał z refleksji nad małą ilością wydarzeń dotyczących praw człowieka w Polsce, ale dużą skalą łamania tych praw. Zaniepokoiło nas, że w naszym rodzinnym mieście Szczecinie brak jest inicjatywy, która spajałaby ludzi, chcących walczyć w obronie praw człowieka. Każdy i każda z nas działa na różnych płaszczyznach – czy to feministycznych, ekologicznych, politycznych i tak, zdecydowaliśmy się połączyć siły, by wspólnie walczyć o prawa człowieka w Szczecinie.

Co jest dla Was najważniejsze w działalności Amnesty jako ruchu?

Amnesty to przede wszystkim wspaniali, ciepli ludzie. To jest na pewno coś, co było dla nas niespodzianką na naszym pierwszym Zjeździe Aktywistycznym, który odbywał się w Łodzi. Ilość ciepła jaką otrzymaliśmy – my, obcy ludzie – była ogromna.

W działalności Amnesty zachwyca nas walka o prawa człowieka – walka o świat, w którym każda osoba czuję się wolna i równa, bo przecież wszyscy tacy jesteśmy; rodzimy się tacy i tak powinniśmy móc się czuć. Imponuje nam to, jaką moc ma ten ruch. Moc sprawczą, liczne wygrane sprawy, np. zwolnienie z więzienia Olga Sencowa, o które apelowało wraz z innymi organizacjami Amnesty. To realne działania, które mają realny wpływ na zmiany.

Jakie plany na przyszłość ma grupa szczecińska?

Mimo że jesteśmy młoda Grupą, już teraz mamy głowy pełne pomysłów. Dopiero co zorganizowaliśmy w Szczecinie Maraton Pisania Listów, z którego jesteśmy bardzo dumne i dumni. Podsumowaliśmy ostatnie dwa miesiące i zaplanowaliśmy akcję na ten rok – kino obywatelskie! Chcielibyśmy wprowadzić cykliczne pokazy filmowe o prawach człowieka. Coś czego w Szczecinie jeszcze nie było! Na pewno zamierzamy nadal aktywnie uczestniczyć w manifestacjach w obronie praw człowieka, a ostatnio, z wiadomych względów, w obronie niezależnych sądów.


Chcesz dowiedzieć się jak możesz włączyć się w nasze działania? Odwiedź stronę Grup Lokalnych i znajdź najbliższą grupę lokalną Amnesty International.