Sri Lanka: Tamilskie Tygrysy napadają rodziny by rekrutować dzieci-żołnierzy

           Według informacji UNICEF od początku kwietnia 2004 roku 190 dzieci zostało wciągniętych do walki. To zwiększa liczbę zweryfikowanych spraw do 330.

           

            Wiele z nich zostało siłą uprowadzonych z miejsc publicznych lub z domów. Niektórzy nowi rekruci mają nawet po czternaście lat. Tamilskie Tygrysy coraz częściej siłą rekrutują także byłych młodocianych żołnierzy. W jednej sprawie w maju, czworo dzieci, które opuściły szeregi Tygrysów, zostało zabranych ze swych domów w środku nocy. Ich rodziny skarżą się, że zostały brutalnie potraktowane gdy próbowały interweniować.

 

            W innej sprawie, członkowie Tygrysów podpalili dom w Sinnathatumunai we wschodniej Sri Lance i wyważyli drzwi w dziewięciu innych domach. Na wschodnim terenie Vaharai, krewni byli bici drewnianymi pałkami kiedy próbowali udaremnić porwanie dzieci. W jednym przypadku kobieta została pobita do nieprzytomności, a druga zraniona w twarz. Obie wymagały opieki lekarskiej.

           

            „Przywódca Tamilskich Tygrysów musi rozkazać swoim żołnierzom, aby natychmiast zaprzestali praktyk pełnych przemocy i zastraszania”, mówi Amnesty International. „Tamilskie Tygrysy powinny trzymać się swoich wcześniejszych zobowiązań dotyczących zaprzestania rekrutowania i używania dzieci w walkach. Dzieci powinny być odesłane do domów i nie powinny więcej doświadczać zgrozy porwań i ponownej rekrutacji.”

           

            W zeszłym roku ponad 1200 dzieci zostało siłą wciągniętych w szeregi, ale w czerwcu 2003 roku Tamilskie Tygrysy zobowiązały się do zaprzestania wykorzystywać dzieci do walk we wspólnym Planie Działań na Rzecz Dzieci Dotkniętych Wojną (Action Plan for Children affected by War).

           

Tło wydarzeń

 

Amnesty International jest zaniepokojona intensyfikacją rekrutacji dzieci przez Tamilskie Tygrysy (LTTE), zwłaszcza w obliczu kruchego stanu procesów pokojowych. Wysiłki rządu Norwegii w sprawie wznowienia rozmów pokojowych, które przerwano w kwietniu 2003 roku, jak na razie nie przyniosły żadnych rezultatów.

 

Wiele różnych czynników wpłynęło negatywnie na stosunki rządu prezydenta Chandrika Kumaratunga Bandaranaike i organizacji LTTE. Jedną z przyczyn były oskarżenia, że wojsko wspiera dowódcę wschodniej formacji LTTE, pułkownika Karuna. Karuna, po wewnętrznych walkach w organizacji w połowie maja, zszedł do podziemia wraz z setkami wiernych mu członków LTTE. Inni członkowi, w tym dzieci, powrócili do domów. To właśnie o tych dzieciach mówi się jako o ponownie rekrutowanych w ciągu ostatnich kilku tygodni przez LTTE.

 

LTTE podpisała Plan Działań na Rzecz Dzieci Dotkniętych Wojną (Action Plan for Children Affected by War) w czerwcu 2003 roku razem z rządem Sri Lanki, agencjami UN, oraz Tamilską Organizacją Resocjalizacji.

Tematy