Warszawa 18 stycznia: Zatrzymać przemoc w Strefie Gazy

Ambasada Izraela jest na Krzywickiego 24, a Ambasada Autonomii Palestyńskiej – na Starościńskiej 1. O 13.00 w niedzielę 18 stycznia zebraliśmy się mniej więcej w połowie drogi miedzy nimi – na skrzyżowaniu Al. Niepodległości i Batorego. Na białych balonach, które następnie wypełniliśmy helem, napisaliśmy o swoich nadziejach na przerwanie przemocy i poszanowanie godności wszystkich ludzi w Izraelu i Palestynie. Następnie rozwiesiliśmy je na trasie między dwiema ambasadami (Krzywickiego-Wawelska-Niepodległości-Rakowiecka-Starościńska).
Niedzielne wydarzenie było częścią Tygodnia Działań na rzecz Gazy, w którym wzięły udział sekcje Amnesty na całym świecie. Podczas tygodnia prowadziliśmy akcje uliczne, pisaliśmy do władz Izraela i liderów Hamasu, a także naciskaliśmy na rządy własnych krajów oraz organizacje międzynarodowe, aby zaangażowały się w zatrzymanie przemocy.
Pierwszy w Polsce happening w sprawie trwającego konfliktu odbył się 13 stycznia w Lublinie (zobacz relację). 14 stycznia odbyło się spotkanie Amnesty International z przedstawicielami Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ.
Zobacz więcej zdjęć na Facebooku
Przeczytaj relację – -Polska-
Podpisz petycję przeciwko bezkarności zbrodni wojennych, kierowaną do Rady Bezpieczeństwa ONZ
Relacje wysłanników Amnesty International do Strefy Gazy na blogu Livewire
Przeczytaj relację z czatu z koordynatorem kampanii, Wojciechem Makowskim, na Interia.pl
Cele działań Amnesty International:
OCHRONA CYWILÓW
Amnesty domaga się, aby Izrael, Hamas i inne palestyńskie grupy zbrojne zaprzestały ataków wymierzonych w ludność cywilną, a także ataków przeprowadzanych na oślep i nieproporcjonalnych, które wyrządzają krzywdę cywilom, jak również przestrzegały międzynarodowych praw człowieka i prawa humanitarnego, zakazującego prowadzenia walk na terenach cywilnych, gdyż zagraża to cywilom.
POMOC DLA CYWILÓW
Amnesty domaga się, aby wszystkie strony przestrzegały humanitarnego zawieszenia broni (nie tylko trzygodzinnej przerwy, która i tak nie jest w pełni przestrzegana), aby umożliwić transport pomocy humanitarnej do Gazy oraz jej dystrybucję wśród ludności cywilnej, jak również naprawę zniszczonej infrastruktury. Organizacje humanitarne donoszą, że wciągu trzech godzin mogą dostarczyć żywność jednej czwartej potrzebujących, a po chleb tworzą się trzystumetrowe kolejki.
OCHRONA PERSONELU MEDYCZNEGO, SZPITALI I AMBULANSÓW
Amnesty domaga się ochrony dla personelu medycznego przez cały czas. Szczególnie domagamy się od władz Izraela, aby umożliwiły przejazdy karetek po rannych i zmarłych przez cały czas (a nie tylko 3 godziny na dobę).
NIESKRĘPOWANY DOSTĘP DLA PRACOWNIKÓW HUMANITARNYCH, PRAW CZŁOWIEKA I DZIENNIKARZY musi być przez Izrael zapewniony.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Państwa i organizacje międzynarodowe muszą bezzwłocznie uruchomić pełne, bezstronne I niezależne dochodzenie dotyczące łamania praw człowieka I prawa humanitarnego, w tym izraelskich ataków na budynki cywilne w Strefie Gazy, które były wymierzone w ludność cywilne lub były nieproporcjonalne do zagrożenia, a także palestyńskie ataki rakietowe skierowane na obszary zaludnione przez Izraelczyków. Dowodów zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości przybywa z każdym dniem. Winni muszą ponieść pełną odpowiedzialność. Tak, gdzie jest to odpowiednie, państwa muszą rozpocząć śledztwa przed własnymi sądami, jeżeli zebrane dowody są dostateczne.
MONITORING
Amnesty domaga się od Polski i innych krajów, aby pracowała (przez ONZ, UE i bezpośrednie kontakty ze stronami konfliktu) na rzecz stworzenia mechanizmu bezzwłocznego rozlokowania służb monitorujących prawa człowieka w Gazie i w południowym Izraelu, z mandatem umożliwiającym prowadzenie dochodzeń i raportowanie o łamaniu międzynarodowych praw człowieka przez wszystkie strony.
Komentarz – Philip Luther, rzecznik AI: