Zaproszenie: Broń kontrolowana…

9 października (czwartek), godz.15.00
Stacja metro Centrum
Fotopetycja, wystawa zdjęć i konferencja prasowa

Handel bronią jest poza kontrolą. Każdego roku na całym świecie ponad pół miliona osób ginie na skutek przemocy zbrojnej – to jedna osoba na minutę.

Miliony mężczyzn, kobiet i dzieci żyją w strachu przed przemocą zbrojną. Co minutę ginie jedna osoba. Od gangów w Rio de Janeiro i Los Angeles po wojny domowe w Liberii i Indonezji, broń pozostaje poza kontrolą. Niekontrolowane rozprzestrzenianie oraz niewłaściwe wykorzystanie broni przez siły rządowe i uzbrojone grupy zbierają straszliwe żniwo w postaci zabitych lub pozbawionych środków do życia ludzi oraz powiększającej się biedy. Kraje Afryki, Azji, Bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej wydają co roku na broń średnio 22 miliardy dolarów.

Od sierpnia 1998, w wyniku konfliktu w Demokratycznej Republice Konga (DRK, dawniej Zair), ponad trzy miliony cywilów zostało zabitych lub zmarło z głodu i na skutek choroby. Ten konflikt pociąga za sobą bezprawne zabójstwa, tortury, gwałty popełniane na cywilach przez żołnierzy po obu stronach. Mimo całego katalogu zbrodni wiele państw nadal dostarcza broń do DRK. Były rząd Zairu dostawał broń między innymi od: Belgii, Chin, Francji, Niemiec, Izraela, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

-Moim zdaniem tę produkcję należy przerwać. Mocarstwa światowe – Wielka Brytania, Francja, USA i inne powinny w tym pomóc. Karabiny nie są robione po to by strzelać do zwierząt w buszu. Wyrzutni rakietowych nie produkuje się przeciwko zwierzętom w buszu. Kogo się nimi zabija- Mnie i ciebie!- Peter Rahid, Boajibu, Sierra Leone, 2001

Przyjdź, podpisz petycję na rzecz przyjęcie Traktatu o Handlu Bronią, zrób sobie zdjęcie i dołącz do Petycji Miliona Twarzy!

Więcej informacji:
Strona kampanii Broń kontrolowana