Zimbabwe: Amnesty International informuje o odnalezieniu 12 ciał – ofiary torturowano aż do śmierci

Przypuszcza się, że młodzież związana z ZANU-PF porwała cztery osoby z domu pana Chipiyo, radnego elekta z ramienia MDC z Chitungwiza. Jedna z ofiar to Afchford Chipiyo, syn radnego elekta MDC.

W prowincji Masvingo znaleziono 5 ciał, dwa w okręgu Gokwe w prowincji Midlands i jedno w Harare.
 
Kolejna ofiara zmarła w szpitalu w Harare z powodu obrażeń zadanych przez młodych przedstawicieli ZANU-PF. Została ona pobita podczas pogrzebu jej krewnego w Buhera.
 
Amnesty International otrzymała również informacje od naocznych świadków o tym, że uzbrojeni w karabiny żołnierze zastraszają mieszkańców wiosek nakłaniając ich do głosowania na prezydenta Mugabe 27 czerwca.
Według Amnesty International -rząd Zimbabwe musi publicznie potępić wszystkie akty przemocy jakich dopuścili się zwolennicy ZANU-PF, -weterani wojenni- i żołnierze, oraz przystąpić do współpracy z innymi partiami politycznymi, żeby niezwłocznie zakończyć przemoc polityczną-. 
-Rząd powinien również wycofać żołnierzy rozmieszczonych w rejonach miejskich i rolniczych, którzy dopuszczają się ataków na ludzi uważanych za zwolenników MDC.-
 
Amnesty International wezwało przywódców  Wspólnoty  Rozwoju Afryki Południowej ( South Africa Development Community – SADC) do zorganizowania nadzwyczajnego szczytu, na którym rozpatrzyliby sprawę pogarszającego się bezpieczeństwa w Zimbabwe.
Tłumaczyła Aleksandra Tarnowska

Tematy