Co jest łamane? 03/2014

WYDARZENIA
MANIFA w całej Polsce
W tym roku na Manifę Amnesty wybiera się z jasnym postulatem przyjęcia Konwencji przeciwko przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Jesteśmy zdeterminowani, by do tego doprowadzić – na ten cel przeznaczymy w tym roku cały dochód z 1%. Manifa odbędzie się m.in. w:
Przeciw Przemocy Władzy, Wrocław, Pod Pręgierzem, 8.03, 14:00
Tegoroczna Manifa we Wrocławiu odbędzie się pod hasłami sprzeciwu wobec przemocy domowej, gwałtów, wyzysku i łamaniu praw pracowniczych, ale także ograniczaniu dostępu do dóbr publicznych i swobód obywatelskich – zatem opresji, która ogranicza swobodę decydowania o własnym rozwoju.
Dość (Re)Produkcji Opresji, Poznań, Stary Browar, 08.03, 13:00
Przepisy polskiego prawa pozwalają kobiecie decydować o aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie życia kobiety, istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, ciąża powstałą w wyniku czynu zabronionego. W praktyce często uniemożliwia się kobietom korzystanie z ich praw. Poznańska Manifa chce to zmienić, domagając się prawa do decydowania o swoim życiu reprodukcyjnym.
Kobiety wszystkich umów – łączcie się, Łódź, Stary Rynek, 08.03, 14:00
W Łodzi Manifa w tym roku będzie się domagać równouprawnienia w pracy – równych zarobków i umów, ale też tanich żłobków i przedszkoli, które zapewnią szansę na realizację zawodową wszystkim kobietom.
Równość w szkole – w domu – w pracy, Warszawa, PKiN, 09.03, 12:00
Warszawska Manifa z postulatami równościowymi i żądaniem społecznej solidarności przejdzie pod Sejm. Posłowie i Posłanki – koniec tematów zastępczych. Domagamy się prawa do edukacji, bez której nie ma równości i godności.
A dzień przed Manifą zapraszamy na amnestyjne warsztaty Gender. Równouprawnienie, dyskryminacja, stereotypy Warsztat Amnesty International, Warszawa, 08.03, 12:00 i 14:00
W ramach Manify trwa aukcja "ARTYSTKI DLA MANIFY"! 
Lena Dobrowolska, Teo Ormond-Skeaping, "W czasach lodowców", czw., 06.03, 19:00
Wystawa wraca pamięcią do samospalenia Ryszarda Siwca w 1968 roku, które było protestem przeciwko interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Czyni to, by zwrócić uwagę na samospalenia Tybetańczyków i Tybetanek, którzy nie zgadzają się na dyskryminacyjną politykę chińskich władz. Dramat samospalenia swą traumatyczną mocą jest niekiedy jedynym środkiem, by przeciwstawić się przemocy władz i dotrzeć do widzów na całym świecie. Ale czy ten zostawiający niezatarte piętno akt powinien być pokazywany? A jeśli nie będzie, czy nie odbiera się w ten sposób jedynego, ostatecznego środka sprzeciwu i wyrazu zniewolonych Tybetańczyków?
Gra miejska "Graj dla Ukrainy!", Warszawa, Plac Teatralny, 09.03, 14-16:00
Fundacja Otwarty Dialog zaprasza do nietypowej formy wsparcia Ukrainy – gry miejskiej połączonej ze zbiórką na rzecz EuroMajdanu. Dla wszystkich uczestników przewidziane są upominki, a pierwsze 10 osób otrzyma dodatkowe nagrody. Jedno jest pewne – przydadzą się dobre buty i spora wiedza o obecnym kryzysie na Ukrainie. Zgłoszenia do udziału w grze należy dokonać w dniach 27.02-6.03, rejestrując się online pod adresem: http://tiny.pl/qpdf9
Otwarte spotkanie z cyklu Globalne Południe – Lokalna żywność: Trafna odpowiedź na światowe problemy rolnictwa?, Warszawa, Powiększenie, 11.03, 18:00
Prof. Lech Goraj z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Aleksandra Bilewicz z Warszawskiej Kooperatywy Spożywczej w ramach cyklu spotkań Globalne Południe zajmą się problemami wyżywienia biedniejszych rejonów świata. Jaki model wsparcia najskuteczniejszy? Na czym w zasadzie polega to mityczne już dostarczanie wędki, nie ryby. I czy współdziałanie zaangażowanych osób może być przeciwwagą dla wielkich i często marnotrawionych akcji humanitarnych? Liczymy na odpowiedzi na te pytania.
TV
Amerykański radykał – przypadki Normana Finkelsteina, TVP Kultura, 05.03, 17:00
Amerykański historyk żydowskiego pochodzenia, Norman Finkelstein, to pewnie jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci świata współczesnej nauki. Jego rodzice przetrwali Holocaust, ale dzięki poglądom ma wielu zwolenników wśród neofaszystów i arabskich terrorystów. Finkelstein odcina się od tego typu kręgów i uważa wiązanie go z tymi środowiskami za nadużycie. Ale bez wątpienia jest jednym z najbardziej radykalnych krytyków polityki Izraela i Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. My oglądamy z myślą o naszym ostatnim raporcie o Zachodnim Brzegu.
Zimowe igrzyska paraolimpijskie w Soczi, TVP 1, 09.03, 20:05
Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi dobiegły końca. Pierwsze związane z tym wydarzeniem naruszenia praw człowieka miały miejsce jeszcze na długo przed samymi zawodami. W czasie ich trwania zwracaliśmy uwagę na aresztowania, tłumienie wolności wypowiedzi, zrzeszania się, dyskryminację środowisk LGBTI. Po ich zakończeniu nastąpiła eskalacja aresztowań związanych z protestami przeciwko procesom demonstrantów z Placu Błotnego i rosyjska interwencja na Ukrainę. Wciąż gdy wydaje się, że rosyjskie władze osiągnęły już szczyt opresji, okazuje się, że może być jeszcze gorzej. Życzymy sportowcom – mężczyznom i kobietom, którzy pokonują swoje ograniczenia – samych sukcesów i wspaniałej rywalizacji, ale MKOI wzywamy do potępienia naruszeń praw człowieka dokonywanych podczas Igrzysk!
ON-LINE
Mikko Hypponen: How the NSA betrayed the world’s trust — time to act
Orwell był optymistą. Współczesne technologie pozwalają służbom takim jak NSA masowo inwigilować i przechowywać informacje na temat niemal każdej osoby na ziemi. Problem z masową inwigilacją polega na tym, że dotyczy ona ludzi, o których wiadomo, że są niewinni. Kogo ta groźba nie obejmuje? Obywateli USA chronionych przez amerykańską konstytucję. Czy to znaczy, że amerykańskie władze nieco inaczej rozumieją uniwersalność praw człowieka? Wykład Mikko Hypponena daje do myślenia. Przy okazji przypominamy o naszych 100 pytaniach do polskich władz – wciąż czekamy na większość odpowiedzi.

FILM
Scena zbrodni, reż. Joshua Oppenheimer, Anonymous, Christine Cynn
1 milion ofiar, bezkarni sprawcy, okrutne metody represji i niezwykły film, który je demaskuje. Unikalny paradokument Joshuy Oppenheimera to wizja lokalna w kraju, w którym rozegrał się koszmar. Scena zbrodni nagrodzona przez publiczość Berlinale i podczas PLANETE+ DOC FILM FESTIWAL początkowo miała być rejestracją rozmów z ofiarami reżimu. Niechęć lokalnych władz uniemożliwiła realizację pierwotnego pomysłu. Zamiast tego twórcy zwrócili się do oprawców, którzy z dumą i początkowo bez refleksji odtwarzają scenę zbrodni. Polecamy!