Co jest łamane? 06/2013

WYDARZENIA
#HairProtest ogarnia świat!
Dokładnie tydzień temu polska sekcja Amnesty International rozpoczęła międzynarodową akcję solidarności z mieszkańcami Korei Północnej. #HairProtest to fotopetycja, która w prosty sposób pozwala na okazanie sprzeciwu wobec powszechnego łamania praw człowieka i cierpień milionów ludzi w tym kraju. Przez zaledwie 7 dni na nasz apel odpowiedziało ponad 3 000 osób z USA, Nowej Zelandii, Finlandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Turcji, Izraela, Kanady, Argentyny, Peru, Meksyku, Indii, Południowej Korei i dziesiątków innych krajów. Do petycji dołączyli m.in. Max Cegielski (1784), Karolina Gruszka (1811), Iwan Wyrypajew (1813), Gaba Kulka (2424), Beata Sadowska (2288) i Grażyna Wolszczak (2616) i burmistrz Reykjavíku. A to dopiero początek! Przyłącz się do nas na: www.hairprotest.org.
Wszystkim, którym kwestia Korei Północnej wydaje się zbyt odległa, polecamy film Moja ucieczka z Korei Północnej, relację Hyeonseo Lee, młodej kobiety, która opowiada o represjach w Korei Północnej. Czy społeczne akcje w sprawie Korei Północnej mają sens? Oceńcie sami.

Filip Ćwik, 12 twarzy/faces, Kraków, Galeria Pauza, wernisaż: 04.04, 20:00
12 twarzy to wystawa, która wymaga wyciszenia i refleksji. Portrety syryjskich uchodźców milczą. Twarze spoglądają wprost w obiektyw, rzucając wyzwanie bezpieczeństwu widza. Nie zobaczymy tu wiwisekcji rozpaczy znanej z World Press Foto. Z każdego zdjęcia można wyczytać jednak przeżytą historię i doświadczone cierpienie, które jest tym dotkliwsze, że opowiedziane przez ofiary. Bohaterowie zdjęć zapraszają do spotkania, które stanie się świadectwem toczącej się w Syrii wojny. Amnesty International jest Patronem Honorowym wystawy.
TELEWIZJA
Tu kobiety, TVP Info, 27.03, 04:50; 30.03, 09:12; 31.03, 06:40; 01.04, 11:00.
Cykl programów pokazujących pozytywne przykłady przedsiębiorczych kobiet, które startowały praktycznie od zera czy też od tzw. zawodowego niebytu.
Kokaina – nieletni przemytnicy, TVP Info, 28/29.03, 00:14
Boliwia jest jednym z największych w świecie dostawców kokainy. Dla wielu rodzin uprawa koki i handel narkotykami jest jedynym źródłem utrzymania. Jak pogodzić walkę z narkobiznesem z prawem każdego człowieka do godnego życia? I czy można godność własnego życia budować na nieszczęściu i uzależnieniu innych ludzi? Wielu Boliwijczyków pokłada nadzieje w Evo Moralesie, pierwszym prezydencie pochodzenia indiańskiego. Zdaniem przywódcy walka z narkotykami nie powinna być utożsamiana z zakazem uprawy koki. A co Wy myślicie?
W matni Guantanamo (The Guantanamo Trap), TVP 2, 28/29.03, 00:35.
Opowieść o czwórce ludzi, których losy zbiegły się w Guantanamo, gdzie po zamachach z 11 września powstał wyłączony z cywilnej jurysdykcji areszt dla osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. Więźniowie byli torturowani, poniżani i zastraszani. Odebrano im możliwość obrony przed sądem. Jesienią 2001 r. Murat Kurnaz wybrał się do Pakistanu w poszukiwaniu islamskich korzeni. Gdy miał wracać do Niemiec, zatrzymała go policja. Został przekazany Amerykanom i przetransportowany do Guantanamo. Tam spędził kilka lat.
Wiktor But – człowiek, który uzbroił świat (The Man who armed the World), TVP Info, 29.03, 23:59 i 30.03, 04:00
W 2008 r. w stolicy Tajlandii aresztowano Wiktora Anatoliewicza Buta, Rosjanina uważanego za jednego z najbardziej niebezpiecznych ludzi na świecie. Zanim tak się stało był jednym z największych handlarzy bronią na świecie. Prowadził interesy z powstańcami, terrorystami i handlarzami narkotyków, po inwazji na Irak z usług Buta korzystały USA i Wielka Brytania – sprzedawał broń wszystkim, którzy byli w stanie za nią zapłacić. Pod rozwagę w kontekście naszej kampanii BROŃ POD KONTROLĄ.
FILM
Sugar Man, reż. Malik Bendjelloul
Prawdziwa i poruszająca historia o muzyce, która, niezauważona w jednym zakątku świata, zmienia oblicze innego. To dokument, który ma więcej suspensów niż filmy Hitchcocka. Resztę musicie zobaczyć sami!
TEATR

Tadeusz Słobodzianek, Młody Stalin, reż. Ondrej Spišak, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, premiera 6.04

Najnowszy dramat Tadeusza Słobodzianka to gangsterska opowieść o idealiście i poecie, który przeradza się w tyrana. Czy walka o sprawiedliwość usprawiedliwia okrutne działania? Historia i Amnesty International uczy, że nie.
MUZYKA
Pochwalone
Feministyczna folk-punkowa płyta, łącząca drapieżną, współczesną poezję z nie mniej mocnymi tekstami pieśni ludowych i modlitw, pyta o istotę kobiecego głosu w naszej kulturze. Niezwykle intensywna muzyka obnażająca źródła kobiecej, ale i męskiej, tożsamości.
KSIĄŻKI
Václav Havel, Letnie rozmyślania, Wyd. Kryt. Pol
“Jeśli ma istnieć choćby mała nadzieja na sukces, to przyzwoitość, rozum, szczerość, odpowiedzialność, kulturę i tolerancję można propagować tylko w jeden sposób – przyzwoicie, rozumnie, szczerze, odpowiedzialnie, kulturalnie i tolerancyjnie.” Jak daleko od tych słów Václava Havla jest współczesna debata publiczna? Proste z pozoru wezwanie do przyzwoitości w polityce i działaniach obywatelskich okazuje się powracającym zadaniem do wypełnienia w przestrzeni publicznej. To wezwanie dodaje odwagi!
Łukasz Baksik, Macewy codziennego użytku, Wyd. Czarne
Szczątki. Ile o ludziach mogą powiedzieć pozostałości cmentarzy? Mówią bardzo wiele. Nie tylko o społeczności żydowskiej, ale i o Niemcach, którzy używali ich jako budulca. Nie tylko o Niemcach, ale i o Polakach, którzy po wojnie zamienili je w pomniki z jednej strony, w piece, podłogi, krawężniki – z drugiej. Teraz zerkają na nas z bruku, z kamieni szlifierskich i murów miast i odbijają nasze oblicza.