Grupa osób idzie ulicą, na której budynki zostały zniszczone przez nalot.

Izrael musi znieść nielegalną i katastrofalną blokadę Strefy Gazy w obliczu zagrożenia brakiem energii elektrycznej

Przerwa w dostawie prądu pogrążyła Strefę Gazy w ciemności i pogłębi trwającą katastrofę humanitarną. Wpłynie ona na dalsze ograniczenia w komunikacji. Przerwy w dostawie prądu będą miały poważny wpływ na podstawowe usługi, dostęp do czystej wody i spowodują katastrofę w zakresie zdrowia publicznego, pozostawiając i tak już wyczerpane szpitale w Gazie bez niezbędnego sprzętu medycznego w czasie, gdy lekarze walczą o zdrowie tysięcy ciężko rannych w izraelskich atakach. Zagrozi to również życiu pacjentów szpitali, w tym osób z przewlekłymi schorzeniami lub przebywających na intensywnej terapii, w tym noworodków podtrzymywanych przy życiu.    

„Przerażające masowe zabójstwa izraelskich cywilów przez palestyńskie grupy zbrojne i inne poważne naruszenia nie zwalniają Izraela z obowiązku przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i ochrony ludności cywilnej.  Zbiorowe karanie cywilów w Strefie Gazy nie przyniesie sprawiedliwości ofiarom zbrodni wojennych Hamasu i innych grup zbrojnych, ani nie zapewni bezpieczeństwa cywilom w Izraelu” – powiedziała Agnes Callamard, Sekretarzyni Generalna Amnesty International.   

Amnesty International prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie izraelskich nalotów w Strefie Gazy: nalotu na budynek mieszkalny w dzielnicy al-Zeitoun, w którym zginęło 15 członków tej samej rodziny, w tym siedmioro dzieci – pięcioro rodzeństwa i ich dwoje kuzynów, a także dziadkowie; zniszczenia Burj Palestine, wieżowca w dzielnicy al-Rimal w Strefie Gazy oraz zbombardowania zatłoczonej ulicy targowej w obozie dla uchodźców Jabalia, w którym zginęło co najmniej 69 osób, w tym co najmniej 15 dzieci.  

Izraelscy urzędnicy muszą powstrzymać się od podżegania do przemocy wobec Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim cywilom mieszkającym na terytoriach pod ich kontrolą. Palestyńskie grupy zbrojne w Strefie Gazy muszą bezwarunkowo i natychmiast uwolnić wszystkich cywilnych zakładników. 


Powyższy tekst stanowi streszczenie artykułu. Pełna wersja w języku angielskim dostępna poniżej.