Meksyk: Uwięzieni przez pomyłkę – mija już rok

29 marca 2003 dwóch obrońców środowiskowych zostało aresztowanych w  Chihuahua przez stanową policję sądową na podstawie sfabrykowanych dowodów w odpowiedzi na ich pokojową kampanię na rzecz wstrzymania nieuregulowanego wyrębu lasów i obrony lokalnego środowiska.

Po zatrzymaniu byli zmuszeni pozować z bronią w rękach, będąc przetrzymywani przez stanową policję sądową, nie zapewniono im natychmiastowej pomocy prawnej, zanim zostali postawieni przed prokuratorem federalnym. Policja stanowa dokonywała zatrzymań, ale to Prokuratura Generalna Republiki (PGR) Biuro Rządowego Zastępcy Prokuratora, poszukuje dowodów ich obciążających.

 

Amnesty International uznała ich za więźniów sumienia i wzywa do ich natychmiastowego i bezwarunkowego zwolnienia.

Według raportów, w dowodach przedstawione w ich trwającym procesie przez aresztujących policjantów wykazano sprzeczności, a oficer policji, odpowiedzialny za ich zatrzymanie wielokrotnie nie stawiał się w sądzie, by potwierdzić swoje zeznanie, budząc kolejne wątpliwości w sprawie materiału dowodowego policji. Mimo tego, PGR nadal przedstawia zarzuty.

-Ta sprawa kolejny raz  pokazuje  brak wiarygodności sądowej policji, zwłaszcza na szczeblu stanowym, działającej w prywatnych interesach, co prowadzi do zatrzymań obrońców praw człowieka, takich, jak Isidro Baldenegro i Hermenegildo Rivas,- – podkreśliła organizacja.

 

-Oskarżenia o podłożu politycznym będą nadal możliwym nadużyciem systemu sądownictwa w Meksyku, jeśli takie praktyki nie zostaną zakończone, – – podsumowała Amnesty International. W tym przypadku, organizacja naciska, by władze przeprowadziły pełne śledztwo w sprawie zatrzymania i oskarżenia tych dwóch mężczyzn. Odpowiedzialni za to muszą być zaprowadzeni przed oblicze sprawiedliwości, a dwaj mężczyźni muszą otrzymać odpowiednie odszkodowania za ich zatrzymanie i zaskarżenie, biorące się ze złej woli.

-Wobec wcześniejszych gróźb, które spotkały Isidro Baldenegro, władze powinny powziąć kroki, by zapewnić im i ich rodzinom pełne bezpieczeństwo i zagwarantować bezpieczeństwo innym członkom społeczności- – powiedziała Amnesty International.

Informacje dodatkowe
 

Isidro Baldenegro López, miejscowy lider Tarahumarasów  (lub Rarámuri) i Domingo (Hermenegildo) Rivas Carrillo, ze wspólnoty Coloradas de la Virgen w zespole miejskim Guadalupe y Calvo, stan Chihuahua zostali aresztowani bez nakazu zatrzymania przez funkcjonariuszy stanowej policji sądowej 29 marca 2003.

Zostali oskarżeni o nielegalne posiadanie broni. Isidro Baldenegro został również oskarżony o posiadanie marihuany. Obecnie są przetrzymywani w więzieniu stanowym w Chihuahua oczekując na rezultat śledztwa. Policja zeznała, że dwaj mężczyźni zostali schwytani na gorącym uczynku.
      

Obydwaj mężczyźni zaprzeczyli zarzutom i opisali sposób, w jaki zostali zatrzymani, co konsekwentnie podtrzymują świadkowie ze społeczności. Aresztujący policjanci wielokrotnie nie stawiali się na przesłuchania sądowe, by potwierdzić zeznania, opóźniając proces.

 

Dodatkowe informacje:  -Prisoners of conscience: indigenous environmental activists, Isidro Baldenegro López and Hermenegildo Rivas Carrillo- http://web.amnesty.org/library/index/ENGAMR410512003

Tematy