Syria: Informacje z Aleppo wskazują na zbrodnie wojenne

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka stwierdziło, że ma wiarygodne dowody, że 82 osoby zostały rozstrzelane przez siły rządowe i sprzymierzone, które w ostatnich godzinach wchodziły do domów albo strzelały na ulicach.
– Informacje o cywilach, w tym dzieciach, którzy są zabijani z zimną krwią przez syryjskie siły rządowe są szokujące, ale nie niespodziewane, biorąc pod uwagę ich dotychczasowe działania. Takie pozasądowe egzekucje stanowią zbrodnie wojenne – powiedziała Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska.
– Podczas konfliktu syryjskie siły rządowe wspierane przez Rosję wielokrotnie okazywały brak szacunku dla międzynarodowego prawa humanitarnego i zupełną pogardę wobec losu cywilów. W rzeczywistości wielokrotnie stosowali strategię uderzania w cele cywilne podczas operacji wojskowych, jak również stosowanych na masową skalę aresztowań, wymuszonych zaginięć, tortur i innych form złego traktowania. W związku z tym, że siły rządowe mają pełną kontrolę nad wschodnim Aleppo, ryzyko kolejnych okrucieństw wzbudza obawy o tysiące ciągle uwięzionych cywilów.
– W ostatnich miesiącach świat, w tym rada Bezpieczeństwa ONZ, patrzył z boku jak każdego dnia zabijani są cywile, a wschodnie Aleppo zamienia się w masowy grób. Globalna bezczynność w obliczu takiego bestialstwa jest haniebna. Brak odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości pozwolił stronom konfliktu, szczególnie siłom rządowym, na popełnienie takich zbrodni na masową skalę. Ustanowienie niezależnych obserwatorów jest kluczowe, aby zapewnić, że cywile są chronieni i maja zapewniony dostęp do pomocy humanitarnej, żeby ratująca życie pomoc mogła dotrzeć do tych w potrzebie.
Aktualnie ranni nie mogą zostać ewakuowani, a osoby, które uciekają ryzykują życiem. Amnesty International wzywa wszystkie strony konfliktu do zapewnienia bezpiecznego przejścia dla cywilów, którzy chcą opuścić to miejsce.
W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy wzmocnienie sił rządowych. Cywile ze wschodniego Aleppo powiedzieli Amnesty International, że obawiali się ataków odwetowych. W ubiegłym tygodniu ONZ poinformowało, że na obszarach kontrolowanych przez rząd zaginęły setki mężczyzn i chłopców.
– Amnesty International podkreślała powszechne i systemowe użycie wymuszonych zaginięć przez syryjskie władze jako atak na cywilów, które stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości. Żeby zapobiec dalszym wymuszonym zaginięciom, torturom i innym formom złego traktowania należy ustanowić niezależnych obserwatorów – dodała Nadażdin.