2 młode osoby siedzą na drodze przed napisanym kredą zdaniem: Mamy prawo protestować, Warszawa 9 grudnia 2020.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o wolności zgromadzeń, ale baliście się zapytać

Masz prawo do pokojowych zgromadzeń… ale co to właściwie znaczy?  

Wolność zgromadzeń została określona w artykule 57 Konstytucji RP, a także w licznych aktach międzynarodowych, takich jak art. 11 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (EKPCz) czy art. 21 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (MPPOiP). Ta wolność pozwala nam wyrażać swoje poglądy i brać czynny udział w kształtowaniu życia społecznego. Przykładami zgromadzeń są wiece polityczne, akcje strajkowe, demonstracje uliczne, czuwania czy nawet flash moby. 

Zgodnie z artykułem 3 ust. 1 polskiej ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach, zgromadzeniem jest zgrupowanie osób: 

  • na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób; 
  • w określonym miejscu; 
  • w celu odbycia wspólnych obrad; 
  • lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych. 

Piknik z przyjaciółmi w parku w większości przypadków nie zostanie więc zakwalifikowany jako zgromadzenie i nie będzie chroniony przez prawo.  

Państwo ma obowiązek umożliwić każdemu korzystanie z prawa do pokojowych zgromadzeń. Dotyczy to jednak zgromadzeń pokojowych, czyli takich, które pozbawione są przemocy. Odosobnione akty przemocy niektórych uczestników nie powinny być jednak przypisywane innym uczestnikom, organizatorom ani zgromadzeniu jako takiemu.  

Niektórzy postulują, że nieposłuszeństwo obywatelskie, czyli akty celowego łamania prawa w celu zwrócenia uwagi na problem naruszania praw człowieka przez państwo, również powinno być objęte taką samą ochroną. Polska Konstytucja nie wyróżnia jednak pojęcia nieposłuszeństwa obywatelskiego, a nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów może mieć poważne konsekwencje.  

Kiedy należy zgłaszać zgromadzenie?  

Zgodnie z prawem zgromadzeń organizator zgromadzenia zawiadamia odpowiedni organ gminy (np. w Warszawie będzie to Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy) o zamiarze zorganizowania zgromadzenia w taki sposób, aby wiadomość dotarła do organu nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 6 dni przed planowaną datą zgromadzenia.   

Zgromadzenia nie wymagają jednak wcześniejszego oficjalnego pozwolenia (zawiadamiamy, że planujemy a nie prosimy o zgodę). 

Polskie prawo przewiduje również tryb uproszczony przy organizacji zgromadzenia. Dotyczy on sytuacji, gdy planowane zgromadzenie nie będzie powodowało utrudnień w ruchu. Możecie na przykład zaplanować, że zgromadzeni ludzie będą stać jedynie na chodniku, pasy jezdni pozostaną wolne.  

O zamiarze zorganizowania zgromadzenia w trybie uproszczonym należy powiadomić gminne centrum zarządzania kryzysowego, a w przypadku, gdy w danej gminie nie zostało ono utworzone, wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego. Trzeba to zrobić nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 2 dni przed planowaną datą zgromadzenia. 

Czy można ograniczyć lub nawet zakazać zgromadzenia?  

Tak, zgromadzenie może zostać ograniczone (np. w zakresie jego trasy), a nawet całkowicie zakazane. Wolność zgromadzeń może jednak być ograniczona tylko z bardzo ważnych powodów (np. ze względu na bezpieczeństwo publiczne lub ochronę zdrowia). Wszelkie restrykcje muszą być zgodne z prawem, konieczne i proporcjonalne.  

  • Całkowite zakazanie zgromadzenie to środek ostateczny i zawsze musi być proporcjonalny, tzn. adekwatny, do konkretnego zagrożenia.   
  • Właściwy organ państwa musi oceniać każdy przypadek indywidualnie i wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy. 
  • Zagrożenie, z powodu którego wprowadza się restrykcje, musi być realne. Sama obawa, na przykład, że w czasie pandemii COVID-19 ludzie nie będą się stosowali do reżimu sanitarnego, nie jest wystarczającym powodem do wprowadzenia zakazu.  

Co może się stać, jeśli mimo zakazu i tak pójdę na zgromadzenie? 

Jeśli weźmiesz udział w zgromadzeniu wbrew zakazowi, możesz otrzymać grzywnę z powodu zakłócania porządku. Ponadto organizator_organizatorka nielegalnego zgromadzenia może zostać ukarany_ukarana karą ograniczenia wolności lub grzywny.

Skąd mam wiedzieć, że zgromadzenie zostało zakazane?

Właściwy organ gminy wydaje decyzję o zakazie zgromadzenia nie później niż na 96 godzin przed planowaną datą zgromadzenia. Informację o decyzji udostępnia niezwłocznie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej i przekazuje ją organizatorowi zgromadzenia za pomocą środków komunikacji elektronicznej. 

Organizator powinien poinformować uczestników o zakazie zgromadzenia. 

Czy policja może rozwiązać zgromadzenie?   

Co do zasady pokojowe zgromadzenia cieszą się prawną ochroną. Rozwiązanie zgromadzenia w każdym przypadku musi być ostatecznością!  

  • Uczestnicy zgromadzenia z chwilą jego rozwiązania są obowiązani niezwłocznie opuścić miejsce, w którym się odbywało.  
  • Informacja o rozwiązaniu powinna być przedstawiona w sposób zrozumiały, tak żeby każdy uczestnik był tego świadomy. Informacja może zostać przekazana na przykład przy użyciu megafonu.  
  • Osoby, które wzbraniają się opuścić miejsce zgromadzenia po jego rozwiązaniu, podlegają karze grzywny. 
  • Stosowanie przymusu fizycznego przez policję i funkcjonariuszy innych służb zawsze musi stanowić ostateczność. 
  • W niektórych sytuacjach zgromadzenia mogą zostać otoczone przez policjantów kordonem (tzw. policyjny kocioł). Zachowaj wtedy spokój i stosuj się do poleceń funkcjonariuszy. 

Opracowała: Aleksandra Kistowska

Zdjęci w nagłówku: Mamy prawo protestować. Demonstracja Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Strajku Kobiet i innych organizacji przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Warszawa, 9 grudnia 2020, Copyright Grzegorz Żukowski.