Średnio raz na minutę w Demokratycznej Republice Konga dochodzi do gwałtu. W światowym rankingu to drugie najniebezpieczniejsze miejsce dla kobiet – kraj, w którym najczęściej dochodzi do nadużyć na tle seksualnym.
“Zaszczytną” pierwszą pozycję zajmuje Afganistan. Niewiele dalej plasuje się Kenia. Sally Armstrong, wielokrotnie nagradzana dziennikarka, podróżując przez szarpane wojenną zawieruchą kraje, docierając do pojedynczych głosów, które odważyły się mówić w imieniu milionów, tworzy niezwykle poruszający i odważny reportaż, kolekcję prawdziwych historii, które składają się na “złamane piękno” dzisiejszego świata. Świata, w którym dramat ludzkich istnień na szczęście powoli rozjaśnia się perspektywą nadchodzących zmian.
Kobiety od Nowego Jorku po Nairobi i od Kabulu po Caracas zmieniają istniejący stan rzeczy. Na całym świecie organizują się, by wyrażać sprzeciw wobec gwałtów, zabójstw honorowych, poligamii, kamienowania i dziesiątków innych usankcjonowanych religijnie lub kulturowo aktów przemocy przeciwko kobietom. To im poświęcona jest ta książka.
Polecam tym wszystkim, którzy uwierzyli, że “feminizm umarł”. Jest wręcz przeciwnie – właśnie nabiera rozpędu. Od Afganistanu po Kenię, od Indii po Kanadę – trwa bunt przeciw patriarchalnej przemocy i opresji, a kluczową rolę odgrywają w nim młode dziewczyny. Ta książka to poruszająca kronika współczesnej kobiecej rewolucji.
Agnieszka Graff
Sally Armstrong trzykrotnie otrzymała nagrodę kanadyjskiej Amnesty International, jest posiadaczką Orderu Kanady, siedmiu tytułów doktora honoris causa, dziennikarką i działaczką na rzecz praw człowieka. Była członkiem Międzynarodowej Komisji Kobiet, ciała ONZ złożonego z dwudziestu Palestynek, dwudziestu Izraelek i dwunastu kobiet z różnych krajów, które w ramach uzyskanego mandatu działały na rzecz wytyczenia drogi do pokoju na Bliskim Wschodzie.
Zobacz wywiad z Sally Armstrong w Dzień Dobry TVN
Zobacz wywiad z Sally Armstrong dla kanadyjskiej telewizji TVO: