Dobre wiadomości z 2016

W tym roku pomogliście nam uwolnić ponad 650 osób, czyli prawie 2 osoby każdego dnia, z niesprawiedliwego i często poniżającego więzienia. Razem pomogliśmy zmienić prawo w 40 państwach. Pociągnęliśmy do odpowiedzialności władze i pomogliśmy skazać zbrodniarzy wojennych. I w tak niepewnych czasach znaleźliśmy jedną rzecz, której możemy być pewni: oburzenie to za mało. Żeby coś zmienić musimy DZIAŁAĆ!
Poniżej znajdują się historie, które pokazują, w jaki sposób pomogliście zmienić życie.
Albert Woodfox, USA
Uwolniony w lutym – spędził 43 lata i 10 miesięcy w izolatce w więzieniu stanowym w Luizjanie. „Nie potrafię wyrazić, jak ważne było dla mnie otrzymywanie listów od osób z całego świata” – powiedział Albert. „Dało mi to poczucie własnej wartości. Dało mi siłę – przekonało, że to, co robię ma sens”. Setki tysięcy osób wzywały do uwolnienia Alberta w ramach Maratonu Pisania Listów.
Mazen Mohamed Abdallah, Egipt
Uwolniony z aresztu w lutym. W celu wymuszenia zeznań 14-letni chłopiec został zgwałcony przez funkcjonariuszy bezpieczeństwa. Amnesty poinformowała o jego historii wzbudzając międzynarodowe zainteresowanie, które skompromitowało egipskie władze i zmusiło do uwolnienia Mazena. „Nie mam słów by wyrazić moją wdzięczność i podziękować Amnesty International za pomoc w powrocie mojego syna do domu” – powiedziała matka Mazena.
Kostiantyn Bezkorowajny, Ukraina
Uwolniony w lutym dzięki presji ze strony osób wspierających Amnesty International. Kolejnych 12 mężczyzn i 1 kobietę uwolniono w lipcu i sierpniu. Osoby te były przetrzymywane w tajnym ośrodku detencyjnym w Charkowie, w północnej Ukrainie. Podczas spotkań wielokrotnie wręczaliśmy ukraińskim władzom listę z nazwiskami uwięzionych osób, w tym Konstiantyna. „Dziękuję za Waszą pracę”, powiedział nam później. „Myślałem, że już nigdy nie będę wolny”.
Mahmoud Hussein, Egipt
Uwolniony w marcu. Został aresztowany w wieku 18 lat w 2014 roku za noszenie koszulki z napisem „Naród bez tortur”. Spędził ponad 2 lata uwieziony bez procesu. „Aktywiści Amnesty, jestem Wam tak bardzo wdzięczny za kampanię wsparcia” – powiedział Mahmoud Hussein. „To dało mi nadzieję i czułem Wasze wsparcie, choć byłem zamknięty z dala od ludzi, w grobie za życia, to ciągle żyłem w waszych myślach”. 145 tysięcy osób podjęło akcję na rzecz jego uwolnienia w ramach kampanii Stop Torturom.
Maria Teresa Rivera, Salwador
Uwolniona w maju. W 2011 roku tę 33-letnią kobietę skazano na 40 lat więzienia za poronienie. Tysiące aktywistów i aktywistek Amnesty z całego świata pisało w jej sprawie listy, wzywając władze Salwadoru do dekryminalizacji aborcji. „Jestem wdzięczna każdemu mężczyźnie i każdej kobiecie, którzy zajmowali się moją sprawą, mieli zapalone świecie i wierzyli, że będę wolna” – napisała później.

First portraits of Maria Teresa Rivera free. She spent 4 years in prison before a court dropped the charges against her on 20 May 2016. María Teresa was one of "Las 17" group of women in prison out of suspicion of having had an abortion.

Maria Teresa Rivera © Jorge Menjívar/Agrupación Ciudadana dla Amnesty International

Chadidża Ismaiłowa, Azerbejdżan
Uwolniona w maju. Po apelacji Sąd Najwyższy zamienił dziennikarce karę z 7 i pół roku na 3 lata więzienia w zawieszeniu. W marcu, po 2 latach kampanii i naszych prac rzeczniczych, uwolniono 11 innych osób, w tym znanych dziennikarzy..
Yecenia Armenta, Meksyk
Uwolniona w czerwcu. Aresztowana 10 lipca 2012 roku, była bita, duszona i zgwałcona podczas 15-godzinnych tortur, aż „przyznała się”, że brała udział w zabójstwie męża. Osoby wspierające Amnesty podjęły 300 000 akcji w ramach kampanii Stop Torturom i Maratonu Pisania Listów. „Gdy otrzymałam wszystkie wiadomości, że nie jestem sama to czułam się cudownie. I pomyślałam: Tak, to prawda. Nie jestem sama” – powiedziała.
Belén, Argentyna
Uwolniona z aresztu w sierpniu. Ponad 120 000 osób z całego świata podpisało się pod petycją w sprawie jej uwolnienia. 27-latkę skazano na 8 lat więzienia za poronienie. Wciąż nie zapadł ostateczny wyrok w jej sprawie.
Władze piłkarskiego świata uginają się pod presją
W marcu ujawniliśmy wykorzystywanie pracowników-migrantów, którzy budują stadiony na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze, które odbędą się w 2022 roku. Akcje i nasze dochodzenie sprowokowały reakcję ze strony katarskich władz, firm budowlanych i FIFA. Dwie firmy zwróciły pracownikom paszporty. Jedna z firm została zawieszona na 6 miesięcy.   W raporcie nie wymieniono Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych, które będzie korzystać z infrastruktury podczas Mistrzostw Świata w 2019 roku, jednak także zapowiedziało, że przyjrzy się sprawie. FIFA potwierdziła, że powoła niezależną komisję, która będzie monitorowała warunki, jakie panują przy budowie obiektów w Katarze.
DOHA, QATAR - DECEMBER 30: Construction workers on Khalifa International Stadium ahead of the 2022 FIFA World Cup Qatar on December 30, 2015 in Doha, Qatar. (Photo by Warren Little/Getty Images)

Migranci pracują przy budowie stadionu na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze w 2022 © 2016 Getty Images

Czad – skazano zbrodniarza wojennego
W przełomowym orzeczeniu 30 maja były prezydent Hissène Habré został skazany na dożywocie za zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i tortury popełnione w Czadzie pomiędzy 1982 i 1990 rokiem. Wśród dowodów znalazły się raporty Amnesty International z lat 80., jak również zeznania eksperta, byłego pracownika Amnesty International.
10-letnia syryjska dziewczynka miała ratującą życie operację
W wyniku międzynarodowej presji poważnie ranna 10-letnia dziewczynka 13 sierpnia została ewakuowana z miasta Madaja w Syrii by przejść poważną operację. Ghina Ahmad Wadi została postrzelona w nogę przez snajpera syryjskich sił rządowych kiedy poszła kupić lekarstwa dla swojej matki.
Burkina Faso walczy z wczesnymi i wymuszonymi małżeństwami
Dzięki Waszym działaniom w lutym władze Burkina Faso zobowiązały się do wyeliminowania praktyki wczesnych i wymuszonych małżeństw. Wiek, który jest niezbędny do zawarcia małżeństwa ma zostać podniesiony do 18 lat, a definicja ‘wymuszonych małżeństw’ będzie jasno sprecyzowana. Ponad pół miliona osób na świecie zaangażowało się w tę sprawę – władze nie mogły zignorować naszego głosu.
Malawi: nowe prawo chroni osoby z albinizmem
Ponad 225 000 osób podpisało petycję wzywając władze Malawi do zatrzymania zabójstw osób z albinizmem. Dzięki globalnej presji Malawi zmieniło we wrześniu 2 ustawy, które pomogą chronić osoby z albinizmem przed przemocą i zabójstwami. Obecnie, każdej osobie, u której zostaną znalezione kości lub części ciała osoby z albinizmem, grozi pozbawienie wolości.
Postęp w przeciwdziałaniu torturom
Wasze wysiłki, by zatrzymać tortury doprowadziły do tego, że kilka państw podjęło kroki w celu wyeliminowania tej praktyki. Gwinea uznała tortury za przestępstwo, a Togo wzmocniło swoje prawodawstwo, by dostosować je do prawa międzynarodowego. Kanada zobowiązała się do zapobiegania torturom i ratyfikowania Protokołu fakultatywnego do Konwencji ONZ w sprawie zakazu stosowania tortur (OPCAT). Na Filipinach zapadł pierwszy wyrok w sprawie tortur stosowanych przez policję.
Norwegia i Dania: historyczny przełom dla praw osób transpłciowych
W czerwcu Norwegia przyjęła nową ustawę, która daje osobom transpłciowym dostęp do szybkiej, dostępnej i transparentnej procedury uzgodnienia płci. Pozwala ona osobie na samookreślenie płci. W maju parlament Danii przyjął decyzję o zaprzestaniu uznawania tożsamości transpłciowej za zaburzenie psychiczne.
Kolejne państwa znoszą karę śmierci
12 maja Nauru stało się 103 państwem, które zniosło karę śmierci za wszystkie przestępstwa. W październiku Gwinea uchwaliła prawo znoszące karę śmierci za większość przestępstw.
DSC_9483 (1)

Protest przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego, Warszawa/ Piotr Stasiak

Zlikwidowana luka w handlu narzędziami tortur
Lata współpracy Amnesty i Fundacji the Omega Research doprowadziły w październiku do wprowadzenia przez Unię Europejską restrykcji na sprzedaż i promocję sprzętu wykorzystywanego do tortur lub egzekucji. Restrykcje obowiązują wszystkie państwa członkowskie UE.
Polska – kobiety zatrzymały zmiany zakazujące aborcji
Kobiety i dziewczęta wyszły w październiku na ulice, by zaprotestować przeciwko propozycji całkowitego zakazu aborcji. Kobiety strajkowały, by wyrazić swoją wściekłość w związku z propozycją zmian, a tysiące osób na świecie, w tym aktywiści i aktywistki Amnesty, wysyłały wyrazy wsparcia. W końcu projekt nie został przyjęty – to historyczny sukces dla praw kobiet w kraju.