Twoj glos ma MOC II

MOC jest z młodzieżą! Jak zespoły młodzieżowe stworzyły swoje kampanie na rzecz praw człowieka dzięki projektowi Twój głos ma MOC!”

Twój głos ma MOC! Młodzi ludzie bronią praw człowieka.

W ramach projektu “Twój głos ma MOC!” pracujemy także z młodzieżą szkolną. Głównym celem projektu jest rozwijanie wśród młodych ludzi wiedzy, umiejętności i odwagi do podejmowania działań w obronie praw człowieka!

Do udziału w projekcie zostały wyłonione cztery Zespoły młodzieżowe: z Poznania, Mińska Mazowieckiego, Kętrzyna oraz Wrocławia.

Zespół Amnesty International przygotował młode osoby do zaplanowania i realizacji kampanii na wybrany przez nie temat dotyczący praw człowieka. Pracowałyśmy i pracowaliśmy z młodzieżą metodą design thinking (metoda kreatywnego projektowania kampanii). Scenariusz z jakiego korzystałyśmy_liśmy podczas spotkań z uczennicami_uczniami jest dostępny w publikacji “Twój głos ma MOC!” w rozdziale “Aktywizm na rzecz praw człowieka” (zachęcamy do skorzystania – do stosowania nie tylko z młodzieżą!).

Oto niektóre z pomysłów młodzieży:

1) Zespół młodzieżowy z VI LO we Wrocławiu ruszył z kampanią MolestowaNIE! Jej celem jest zwiększenie świadomości na temat problemu molestowania seksualnego kobiet i dziewczyn, zachęcanie do reagowania i przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć. Kampanię można śledzić w mediach społecznościowych:
Instagram: www.instagram.com/molestowa.nie/
Facebook: www.facebook.com/MolestowaNie-108046068553187
Po wakacjach szykują się warsztaty samoobrony, wywiady oraz sondaż uliczny nt. problemu molestowania seksualnego wśród mieszkanek_mieszkańców Wrocławia.

2) Zespół młodzieżowy ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych “Sztama” z Kętrzyna zaprojektował kampanię dotyczącą presji rówieśniczej i braku akceptacji w szkole. Jej celem jest pokazanie skali problemu, z którym mierzą się młode osoby, zapewnienie wsparcia tym, którzy go doświadczają oraz szerzenie świadomości o znaczeniu dobrego samopoczucia. Pierwszymi działaniami młodzieży było uruchomienie anonimowej skrzynki, na którą młodzież może zgłaszać swoje problemy oraz zorganizowanie w I LO w Kętrzynie akcji pod hasłem “Dnia Dinozaura”, celebrującej naszą różnorodność. Tego dnia zespół zorganizował trzy konkursy: na najbardziej kreatywny strój, na najbardziej pomysłowe hasło wspierające kampanię oraz na plakat firmujący projekt. Konkursy cieszyły się ogromną popularnością, a w działania włączyła się cała szkoła, w tym wszyscy nauczyciele_nauczycielki. Powstała „strefa relaksu”, gdzie uczniowie_uczennice mogli_mogły odprężyć się na leżakach, kocach i poduszkach. Każda osoba mogła także wykonać własnoręcznie przypinkę wspierającą kampanię. W sumie zużyto 500 szt. pinów!

Młode osoby codziennie mierzą się z oceną i krytyką. Kampania młodzieży z Kętrzyna pokazuje, jak ważne są także słowa wsparcia!

W czasie regularnie organizowanych “Piątków pełnych życzliwości” do młodzieży trafiały origami zawierające wspierające hasła takie jak „Jesteś wyjątkowy_wyjątkowa”, „Dobrze, że jesteś!” itd.

Wyjaśnienie tajemniczej nazwy wydarzenia oraz relacje z kolejnych działań młodzieży można śledzić na profilu instagramowym kampanii: www.instagram.com/amnestyprojectketrzyn/.

oraz na stronie Stowarzyszenia SZTAMA: www.sztama.org

 

3) Młodzież z Liceum im. Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim przygotowała kampanię na temat szkodliwości negatywnych komentarzy na temat stylu czy wizerunku młodej osoby. Zespół opracował poświęconą temu ankietę, którą rozesłał do innych szkół. Ogłoszono konkurs na pracę plastyczną w tej tematyce. Wygrany projekt pojawił się na naklejkach, które rozdawano w szkole (obrazek poniżej). Poza tym Zespół przygotował spektakl na podstawie samodzielnie napisanego scenariusza z udziałem wybranych w castingu uczniów_uczennic. Spektakl “Spektrum inności” podkreślał, jak ważne dla młodych ludzi jest wyrażanie siebie przez wygląd. Pozwala ono na uzewnętrznienie naszej osobowości, nastroju i nastawienia do świata, a czasem też manifestuje nasze poglądy.

Post o spektaklu oraz inne informacje o kampanii można znaleźć na profilu szkoły.

Dobrze być sobą – naklejka

4) Młodzież ze Szkolnej Grupy Praw Człowieka nr 157 z International School of Poznań realizuje na Instagramie własną kampanię dotyczącą wolności słowa. Swoje prace młodzież rozpoczęła od przeprowadzenia szkolnej ankiety, analizującej, jak wolność słowa postrzegają ich koledzy i koleżanki. W trakcie kampanii młodzież będzie zwracać uwagę na wolność słowa w takich instytucjach, jak szkoła oraz w mediach społecznościowych.
Obserwujcie profil Szkolnej Grupy Praw Człowieka nr 157. Od września będzie się tam sporo działo: www.instagram.com/amnestyschoolgroup157/

 

Zaprosiliśmy także inne chętne, młode osoby do wspólnego udziału w konkursie na akcję na rzecz praw człowieka. Podzieliliśmy się z nimi się wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas realizacji opisanych wyżej działań. Jakie były tego efekty, możecie zobaczyć tutaj.

Masz pytania? Napisz do [email protected]


Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Projekt realizowany we współpracy z Amnesty International Norway.

program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowan przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG

Dowiedz się więcej o projekcie „Twój głos ma MOC! Młodzi ludzie bronią praw człowieka