Kampania Broń Kontrolowana: 77 krajów opowiada się za rezolucją w sprawie Traktatu o Handlu Bronią.

POL 30/048/2006
W siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, manifestując swoje poparcie dla zaostrzenia kontroli przepływów broni, 77 krajów poparło zgłoszoną dzisiaj rezolucję w sprawie rozpoczęcia prac nad międzynarodowym Traktatem o Handlu Bronią. Oczekuje się, że w nadchodzących dniach za tą inicjatywą opowiedzą się kolejne państwa.
Rezolucja zostanie jutro poddana pod dyskusję na forum Pierwszego Komitetu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Końcowe głosowanie nad jej treścią przypada na ostatni tydzień października.
W dniu dzisiejszym kilku dopiero rozwijających się eksporterów broni – takich jak Serbia, Rumunia i Bułgaria – po raz pierwszy zobowiązało się poprzeć Traktat o Handlu Bronią. Innymi nowymi zwolennikami tej inicjatywy są państwa, wyniszczone przez przemoc zbrojną – Kolumbia, Timor Wschodni, Haiti, Liberia i Rwanda.
-Dziś byliśmy świadkami jak wezwanie do utworzenia międzynarodowego Traktatu o Handlu Bonią przekształciło się w działanie. Rządy po raz pierwszy dostały szansę wyrażenia aprobaty dla rezolucji w sprawie Traktatu i natychmiast ustawiły się w kolejce by ją podpisać- – powiedziała Anna Macdonald, kierownik Kampanii Broń Kontrolowana w Oxfam Internatonal.
Rezolucja cieszy się powszechnym poparciem w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Europie. Kanada, Republika Południowej Afryki oraz Brazylia należą do krajów, które już wcześniej opowiedziały się za Traktatem o Handlu Bronią i oczekuje się, że teraz będą promować przedłożony projekt.
-Prace nad Traktatem o Handlu Bronią nabierają rozpędu; rządy, które się ociągają, mają 10 dni by dołączyć swoje poparcie. Miejmy nadzieję, że kilka sceptycznych krajów nie zdoła powstrzymać nadciągającej fali poparcia- – powiedział Brian Wood, Koordynator Badań Kampanii Broń Kontrolowana w Amnesty International.
Amnesty International, Oxfam International oraz IANSA (International Action Network on Small Arms) połączyły siły w walce o Traktat o Handlu Bronią – dokument oparty na poszanowaniu prawa międzynarodowego, szczególnie praw człowieka i prawa humanitarnego. Kampania, popierana przez dwudziestu laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, dążyła przez ostatnie trzy lata do jego podpisania.
-Szacuje się, że od startu Kampanii Broń Kontrolowana w 2003 roku, ponad milion osób zginęło od kul z pistoletów i innej broni strzeleckiej. Najwyższy czas, żeby rządy poszczególnych państw przyłączyły się do Traktatu o Handlu Bronią- – powiedział Mark Marge, przedstawiciel IANSA w ONZ.
Tłumaczenie: Pamela Dobrowolska