Nagroda medialna Pióro Nadziei 2023 dla Leny Khalid

Amnesty International ogłosiło zwyciężczynię nagrody medialnej Pióro Nadziei. Laureatką nagrody za 2023 rok została blogerka Lena Khalid, znanana Instagramie jako @polkanapustyni. Wyróżniona została także pisarka Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”.

Tegoroczna zwyciężczyni jest blogerką działającą medialnie przede wszystkim na Instagramie. Na swoim profilu Lena Khalid uzupełnia i komentuje informacje na temat świata arabskiego, opowiada o problemach w regionie i walczy ze stereotypami, mówiąc w sposób obrazowy, rzetelny i przekonujący. W ostatnim roku była szczególnie zaangażowana w objaśnianie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Lena Khalid mówi o innych swoim głosem – i operuje kategoriami praw człowieka. Wybiera sprzeciw wobec dyskryminacji i nierówności. Wybiera solidarność i sojusznictwo z tymi, którzy nie mają szansy na posłuch. Dla Leny Khalid wolność to nie tylko przywilej – to też odpowiedzialność.

Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International w Polsce

Wyróżnienie przyznano Joannie Kuciel-Frydryszak, autorce książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” wydanej w 2023 r. nakładem wydawnictwa „Marginesy”. Jury doceniło autorkę za przedstawianie przemilczanych dotychczas historii w sposób, dzięki któremu docierają one do szerokiej publiczności i rezonują w przestrzeni publicznej, oddając sprawiedliwość minionym pokoleniom, a pokoleniom obecnym – poczucie sprawczości i przekonanie o ważności ich głosu.

W finale nagrody znaleźli się także: Magdalena Chrzczonowicz – redaktorka i wicenaczelna portalu OKO.press, Renata Kijowska – dziennikarka i reporterka „Faktów” TVN oraz fotograf i fotoreporter Maciej Moskwa.

Ogłoszenie wyników Pióra Nadziei 2023, sala pełna gości.
W imieniu Leny Khalid nagrodę odebrała Karolina Bednarz, wyróżnienie dla Joanny Kuciel-Frydryszak odebrała Agnieszka Tatera z wydawnictwa Marginesy.

Gala odbyła się 21 marca o godz. 19:00 w klubie Outriders w Warszawie. Towarzyszyła jej debata z udziałem obecnych finalistek. Dyskusję na temat bezpieczeństwa obrońców_obrończyń praw człowieka poprowadziła Anna Błaszczak-Banasiak. Zapis transmisji z gali oraz debaty można obejrzeć na kanale YouTube Amnesty International w Polsce.

Do tegorocznej edycji Pióra Nadziei wpłynęło 190 zgłoszeń, z których wyłoniono 10 osób nominowanych, a następnie finałową piątkę. Nagrodzone osoby wyłoniło jury w składzie: Anna Błaszczak-Banasiak – dyrektorka Amnesty International Polska; Agnieszka Jędrzejczyk – dziennikarka, zwyciężczyni Pióra Nadziei 2022; Hanna Machińska – honorowa członkini Amnesty International; Rafał Milach – fotograf, nominowany do nagrody w 2022 roku.

Nagroda Pióro Nadziei to wyróżnienie dla tych, którzy swoją pracą medialną sprawiają, że prawa człowieka stają się ważne w przestrzeni publicznej. Jury nagradza wysiłek, rzetelność i staranność, a także nowatorskie podejście do przedstawiania tematów i historii. W minionych edycjach Pióro Nadziei otrzymali m.in. Piotr Jacoń, Marek i Tomasz Sekielscy, Justyna Kopińska czy Ewa Ewart. Nagrodą specjalną za całokształt twórczości byli nagradzani m.in. Wojciech Jagielski, Andrzej Poczobut czy Ewa Siedlecka.

Pamiątkowe zdjęcie finalistów, jury nagrody i zarządu Stowarzyszenia Amnesty International.
Gala odbyła się w klubie Outriders w Warszawie.