MIASTO GAZA, GAZA - 11 MAJA: Grupa dziennikarzy zbiera się przed biurem Al-Jazeery, aby zaprotestować w obronie reporterki kanału telewizyjnego Al-Jazeera Shireen Abu Akleh, która zginęła w wyniku ostrzału oddanego przez izraelskich żołnierzy. (Fot. Mustafa Hassona/Anadolu Agency via Getty Images)

Izrael/OTP: Rośnie liczba bezprawnych zabójstw i innych przestępstw. Apartheid Izraela wobec Palestyńczyków musi się skończyć

Władze Izraela muszą położyć kres bezprawnym zabójstwom, umyślnemu okaleczaniu, arbitralnym aresztowaniom, torturom, karom zbiorowym i innym formom znęcania się i prześladowania Palestyńczyków, w tym dzieci – stwierdziła Amnesty International w opublikowanym dziś oświadczeniu.

W incydencie, który miał miejsce 11 maja 2022 r., palestyńska dziennikarka Shirin Abu Akleh została zabita strzałem w głowę podczas relacjonowania izraelskiego nalotu wojskowego w mieście Dżanin na północnym okupowanym Zachodnim Brzegu. Palestyńczycy zostali zabici lub ranni w wyniku użycia nadmiernej siły przez wojsko izraelskie podczas protestów lub policyjnych przeszukań i aresztowań. Wygląda na to, że niektórzy Palestyńczycy zostali zabici w pozasądowych egzekucjach, stanowiących zbrodnię w świetle prawa międzynarodowego.

“Zabójstwo dziennikarki Shirin Abu Akleh jest krwawym przypomnieniem śmiercionośnego systemu, w którym Izrael zamyka Palestyńczyków. Izrael bezkarnie zabija Palestyńczyków. Ilu ludzi musi jeszcze zginąć, zanim społeczność międzynarodowa pociągnie Izrael do odpowiedzialności za powtarzające się zbrodnie przeciwko ludzkości?” – powiedział Saleh Higazi, zastępca dyrektora Amnesty International na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Przemoc nasila się od czasu objęcia urzędu przez premiera Izraela Naftalego Bennetta (21 czerwca 2021 roku), a w marcu i kwietniu br. odnotowano najwyższą od 2008 roku liczbę Palestyńczyków i Izraelczyków zabitych poza działaniami zbrojnymi w Izraelu i na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich (OPT). Według danych Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UN OCHA) oraz Amnesty International pomiędzy 21 czerwca 2021 r. a 11 maja 2022 r. siły izraelskie zabiły w OPT co najmniej 79 Palestyńczyków, w tym 14 dzieci. W marcu siły izraelskie zabiły 12 Palestyńczyków, w tym troje dzieci. Inny Palestyńczyk zginął z rąk izraelskiego osadnika. W kwietniu 2022 roku, według danych Amnesty International, siły izraelskie zabiły co najmniej 22 Palestyńczyków, w tym troje dzieci. Od 22 marca w wyniku ataków uzbrojonych Palestyńczyków zginęło 18 osób w miastach Izraela.

Alarmująca eskalacja naruszeń następuje w czasie, gdy najwyżsi urzędnicy izraelscy grożą dalszą przemocą wobec Palestyńczyków. Od momentu rozpoczęcia obecnej eskalacji przemocy izraelscy urzędnicy państwowi, w tym premier Naftali Bennett, wielokrotnie wygłaszali oświadczenia, w których nawoływali do przemocy i zachęcali do użycia bezprawnej siły, a także wydawali rozkazy strzelania do Palestyńczyków, którzy nie stanowią bezpośredniego zagrożenia. Inni politycy również otwarcie podżegali do przemocy, co podkreśla skalę zinstytucjonalizowanej dyskryminacji Palestyńczyków w Izraelu. Podczas gdy władze palestyńskie na Zachodnim Brzegu potępiły wszelkie ataki Palestyńczyków na izraelską ludność cywilną, rzecznicy niektórych palestyńskich grup zbrojnych zachęcali do takich ataków.

“Państwa na całym świecie są moralnie i prawnie zobligowane do podjęcia natychmiastowych działań, aby położyć kres powtarzającym się zbrodniom popełnianym przez Izrael na Palestyńczykach w celu podtrzymania apartheidu.Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego powinien położyć kres bezkarności, która sprzyja tym ciągłym zbrodniom. Potrzebna jest sprawiedliwość, prawda i zadośćuczynienie” – powiedział Saleh Higazi.

Amnesty International rozmawiała z dziewięcioma świadkami i trzema prawnikami reprezentującymi palestyńskich więźniów. Zbadała także dowody w postaci nagrań wideo i fotografii, przeprowadziła obserwacje w terenie oraz zebrała informacje od innych organizacji praw człowieka, aby przeanalizować wzorce bezprawnych zabójstw, arbitralnych zatrzymań, tortur i innych form znęcania się oraz zbiorowych kar wymierzanych społecznościom palestyńskim. Amnesty International potwierdziła również informacje o śmiertelnych atakach uzbrojonych Palestyńczyków na ludność cywilną w Izraelu.

Zabójstwo dziennikarki Shirin Abu Akleh jest krwawym przypomnieniem śmiercionośnego systemu, w którym Izrael zamyka Palestyńczyków. Izrael bezkarnie zabija Palestyńczyków. Ilu ludzi musi jeszcze zginąć, zanim społeczność międzynarodowa pociągnie Izrael do odpowiedzialności za powtarzające się zbrodnie przeciwko ludzkości?

Saleh Higazi

Zabójstwa palestyńskich dzieci

Zgodnie z dokumentacją zebraną przez Amnesty International od początku 2022 r. do 8 maja izraelskie siły zbrojne zabiły ośmioro palestyńskich dzieci w okolicznościach, które wydają się być bezprawne, przy nadmiernym i lekkomyślnym użyciu śmiercionośnej broni. Ponadto w tym okresie uzbrojony osadnik zabił jedno palestyńskie dziecko.

13 kwietnia 2022 r. siły izraelskie strzelały do 16-letniego Qusaia Fuada Mohammada Hamamry. Miało to miejsce podczas protestu Palestyńczyków nadzorowanego przez siły izraelskie w pobliżu wjazdu do Husan, miasta w pobliżu Betlejem. Według organizacji Defense for Children International Palestine, zajmującej się ochroną praw człowieka, Hamamra odniósł wiele ran postrzałowych. Przynajmniej jedna kula trafiła go w głowę. Armia izraelska podała w oświadczeniu, że osoba w Husan została zastrzelona po tym, jak rzuciła koktajlem Mołotowa w izraelskich żołnierzy, którzy nie odnieśli obrażeń.

“Widziałam krew w miejscu, w którym został zastrzelony” – powiedziała Amina Hamamra, matka Qusaia Hamamry. “To było tak, jak przy uboju owcy. Nikt nie mógł się zbliżyć z powodu strzelaniny. On miał marzenia. Ja miałam marzenia dla niego. Teraz się skończyły”.

Brutalne ataki na meczet Al-Aksa

Na czas ramadanu, który rozpoczął się 3 kwietnia i trwał do 8 maja, władze izraelskie ograniczyły dostęp wyznawców islamu do meczetu Al-Aksa we Wschodniej Jerozolimie i utworzyły półstałe punkty kontrolne blokujące dostęp do dróg prowadzących do meczetu.

Policja izraelska brutalnie atakowała wiernych w meczecie i wokół niego, a także dopuszczała się aktów przemocy równoznacznych z torturami i innymi formami znęcania się, aby rozbić zgromadzenia. Według Palestyńskiego Stowarzyszenia Czerwonego Półksiężyca 15 kwietnia izraelska uzbrojona policja zatrzymała ponad 400 Palestyńczyków, w tym wiele dzieci, po sześciogodzinnej akcji. Policja stosowała gumowe pałki i gumowe kule. W wyniku akcji co najmniej 150 Palestyńczyków zostało rannych.

Według naocznych świadków policja, strzelając gumowymi kulami, celowała w górne partie ciała, w tym w twarz, plecy i klatkę piersiową. Funkcjonariusze brali na cel także dziennikarzy, ratowników medycznych, kobiety, osoby starsze i mężczyzn z niepełnosprawnością.

Jeden z naocznych świadków powiedział: “Ratownicy medyczni rozstawili namiot na esplanadzie meczetu i namiot ten również znalazł się pod ostrzałem gumowych kul. Strzelano do ludzi, którzy próbowali dotrzeć do rannych, aby zanieść ich do namiotu medycznego”.

Ataki na obywateli Izraela

W wyniku ataków uzbrojonych Palestyńczyków od 22 marca w miastach na terenie Izraela zginęło 18 osób, w tym trzech policjantów i dwóch obcokrajowców. Sześciu palestyńskich napastników zostało zabitych przez siły izraelskie, jeden został zabity przez uzbrojonego obywatela Izraela.

7 kwietnia Palestyńczyk z obozu dla uchodźców w Dżaninie strzelał do ludzi w restauracji w Tel Awiwie, zabijając trzy osoby i raniąc kilkanaście innych.

Po tym ataku władze izraelskie arbitralnie ograniczyły swobodę poruszania się wszystkich mieszkańców Dżaninu do 17 kwietnia. Dwa główne wojskowe punkty kontrolne, nadzorujące ruch do i z miasta, zostały zamknięte. Palestyńscy obywatele Izraela i palestyńscy handlarze z Dżaninu nie mogli przekraczać punktów kontrolnych w celach biznesowych, a około 5000 pozwoleń na wstęp w celach religijnych zostało cofniętych.

“Ataki na ludność cywilną są szokujące i słusznie potępiane przez społeczność międzynarodową. Izrael ma obowiązek chronić wszystkich, którzy znajdują się pod jego kontrolą i cenić życie wszystkich na równi, zwalczając główne przyczyny przemocy i działając na rzecz zakończenia apartheidu. Izrael wielokrotnie udowodnił, że prawo międzynarodowe nie jest mu obojętne, dlatego obowiązkiem państw na całym świecie jest podjęcie działań, pociągnięcie Izraela do odpowiedzialności i zakończenie apartheidu wobec Palestyńczyków” – powiedział Saleh Higazi.


Pełna treść stanowiska po angielsku

Zdjęcie w nagłówku: Gaza, Strefa Gazy – 11 maja 2022: Grupa dziennikarzy przed biurem Al-Jazeery, protestuje w obronie reporterki kanału telewizyjnego Al-Jazeera Shireen Abu Akleh, która zginęła w wyniku strzału oddanego przez izraelskich żołnierzy. (Fot. Mustafa Hassona/Anadolu Agency via Getty Images)