Jak odwaga i wytrwałość mogą zmienić świat?

Wielkie zmiany zaczynają się od działań, które na pierwszy rzut oka wydają się bezcelowe w danym czasie: niewielkie akty oporu, subtelne głosy sprzeciwu, nawet dowcipne, ironiczne akty nieposłuszeństwa. “Small acts of resistence” wychwala inspirującą pomysłowość i odwagę ludzkiego ducha oraz oddaje hołd tym ludziom, którzy stanęli, by powiedzieć “nie” tyranii i niesprawiedliwości. Książka opowiada historię 80 aktów oporu, mających miejsce na całym świecie, zarówno w 20., jak i 21 wieku. Książka oddaje hołd zarówno jednostkom, jak i grupom ludzi, którzy w pewnym miejscu i czasie coś co było uznawane za niemożliwe uznali za coś możliwego, tylko, że się jeszcze po prostu nie wydarzyło.
Więcej o książce, fragmenty historii i wywiady z autorami na specjalnej stronie www.smallactsofresistance.com
26 czerwca 2013 o godz. 19.00 we Wrzeniu Świata w Warszawie (ul. Gałczyńskiego 7) odbędzie się spotkanie z jednym z autorów książki, Stevem Crawshawem. Dołącz do wydarzenia na facebooku.
Steve Crawshaw jest dyrektorem Amnesty International ds. międzynarodowego rzecznictwa. Od 2002 do 2010 pracował dla Human Rights Watch. Przez wiele lat był dziennikarzem, najpierw dla brytyjskiej telewizji Granada, a następnie w 1986 dla dziennika Independent. Był reporterem we wschodniej Europie, podczas upadku bloku komunistycznego, a także podczas wojen bałkańskich. Przeprowadził wywiad z Aung San Suu Kyi, liderką demokratycznej opozycji w Birmie, był również świadkiem upadku Slobodan Miloševića, prezydenta Serbii. Jest autorem “Goodbye to the USSR” (1992)  oraz “Easier Fatherland: Germany and the Twenty-First Century” (2004).
John Jackson koordynował wielu międzynarodowym kampaniom praw człowieka, na rzecz równości ekonomicznej, przeciwko minom przeciwpiechotnym, walce z HIV/AIDS, a także dotyczącym zmian klimatu. Zajmował się międzynarodowym rozwojem, jako szef kampanii w organizacji Christina Aid. Był założycielem i dyrektorem Burma Campaign UK, spotykając się z Aung San Suu Kyi przy kilku okazjach, by porozmawiać o sytuacji w Birmie. Przeprowadzał badania w wielu miejscach konfliktowych w Azji, co wiązało się z pracą z uchodźcami i osobami, które przeżyły konflikty zbrojne. Obecnie jest wice-prezesem ds. odpowiedzialności społecznej MTV Networks International.