Marek i Tomasz Sekielscy oraz Ewa Ewart z nagrodami Pióro Nadziei za walkę o prawa człowieka!

27. lutego odbyło się wręczenie nagród medialnych Pióro Nadziei, przyznawanych przez Amnesty International Polska osobom, które swoją pracą przyczyniają się do pozytywnej zmiany na rzecz praw człowieka. Jury konkursu zdecydowało, że statuetkę otrzymają Marek i Tomasz Sekielscy, twórcy filmu dokumentalnego „Tylko nie mów nikomu”. Nagrodę specjalną, w jubileuszowym, 30. roku działalności Amnesty International w Polsce, otrzymała Ewa Ewart.

Nagroda „Pióro Nadziei” trafia do osób, które zwracają uwagę opinii publicznej na przypadki łamania praw człowieka, są społecznie zaangażowane i swoją pracą przyczyniają się do pozytywnej zmiany na rzecz przestrzegania praw człowieka.

W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu Pióra Nadziei 2019 jury zaznaczyło:

„Dokument <<Tylko nie mów nikomu>> to przykład dziennikarstwa, które ma ogromny wpływ na respektowanie praw człowieka.

Siły oddziaływania tego filmu nie da się przecenić. Liczba widzów, jak również dyskusja jaką film rozpoczął pokazują, że długotrwały problem krzywdzenia dzieci i bezkarności księży został raz na zawsze wyciągnięty na powierzchnię i nie da go się już ukryć i przemilczeć.

W filmie <<Tylko nie mów nikomu>> autorzy dali głos tym, którzy w polskim społeczeństwie są często niesłyszani i niewidzialni, a jeśli odważą się mówić o swoim doświadczeniu spotykają się często z ostracyzmem i próbami uciszenia.

Autorzy pokazali również samych sprawców i pozwolili im mówić. Praca Panów Marka i Tomasza Sekielskich pokazała również jak ważna jest wolność mediów. Bez wolnych mediów niezwykle trudno jest ujawnić złe postępowanie i pociągnąć sprawców do odpowiedzialności”.

Statuetkę za całokształt pracy dziennikarskiej na rzecz praw człowieka z rąk Draginji Nadaždin, dyrektorki Stowarzyszenia Amnesty International w Polsce odebrała Ewa Ewart.

Nagroda została przyznana za całokształt pracy, bowiem lista filmów dokumentalnych o tematyce politycznej i społecznej, w których autorka naświetliła drastyczne naruszenia praw człowieka, a które w intencji sprawców miały pozostać ukryte i nierozpoznane, jest bardzo długa.

„Dla Amnesty International jako organizacji działającej na rzecz praw człowieka i próbującej nagłośnić przypadki naruszeń praw człowieka na całym świecie, niezwykle ważne jest, że Pani Ewa Ewart we wszystkich swoich pracach uświadamia widzom, jak ważne rzeczy dzieją się na świecie i nawet jeśli nie dzieją się tutaj, to dzieją się teraz” – powiedziała Draginja Nadaždin.

Wymienię tylko kilka reportaży, które wstrząsnęły opinią publiczną i dotyczą tematów, którymi zajmowała się również nasza organizacja:

  • „Przepustka do piekła” – zrealizowany dla BBC i doceniony przez brytyjską sekcję Amnesty International film o doświadczeniach więźniów w obozach w Korei Północnej
  • „Dzieci Biesłanu” – również nominowany do nagrody Amnesty International, podobnie jak „Dzieci Biesłanu – 5 lat później”
  • „Tajemnicze loty” – o tajnym i nielegalnym programie CIA: transportu, przetrzymywania i torturowania osób podejrzanych o terroryzm
  • „Zabicie historii” – o zabójstwie dziennikarza Georgija Gongadze na Ukrainie
  • „Klątwa obfitości” – o walce Ekwadoru o pogodzenie ekologicznych ambicji z interesami naftowymi

„To tylko niektóre tytuły zrealizowane przez Ewę Ewart, które przypominają, że roli dziennikarzy i mediów w rzucaniu światła na łamanie praw człowieka nie można przecenić. To właśnie głośne medialne historie często skłaniają rządy lub społeczność międzynarodową do działania”.

„Dobry reportaż o prawach człowieka nie powstaje jednak łatwo. Pani Ewo, oddając głos na Panią, nasi członkowie i członkinie podkreślili jak wiele się dzięki Pani nauczyli, a przede wszystkim docenili wytrwałość i odwagę, uznając, że Pani wyprzedza nasze czasy” – dodała Draginji Nadaždin uzasadniając nagrodę przyznaną wspólnie z członkami i członkiniami ruchu Amnesty International w Polsce.

Obok Marka i Tomasza Sekielskich do nagrody Pióro Nadziei 2019 nominowani zostali:

Anna Gmiterek-Zabłocka – dziennikarka i reporterka radia TOK FM Lublin; Anna i Jakub i Anna Górniccy – założyciele i redaktorzy serwisu z dziennikarstwem międzynarodowym – Outride.rs; Maja Staśko – dziennikarka, aktywistka, publikuje m.in. w Krytyce Politycznej, Codzienniku Feministycznym, Gazecie Wyborczej.

→ Więcej informacji na temat nagrody „Pióro Nadziei”

Relacja ze spotkania na FB: