Nagroda Dziennikarska Amnesty International 2008 wręczona

Dzisiaj, w siedzibie Collegium Civitas w Warszawie, uhonorowano Nagrodą Dziennikarską Amnesty International 2008 autora najlepszego tekstu poświęconego tematyce praw człowieka.
Decyzją Kapituły w składzie:
prof. Magdalena Środa – profesor filozofii, była Pełnomocnik Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn;
prof. Roman Kuźniar – specjalista z zakresu międzynarodowych stosunków politycznych i były Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych;
prof. Andrzej Zoll – profesor prawa, były Rzecznik Praw Obywatelskich;
Joanna Podgórska – publicystka -Polityki-;
Ewa Siedlecka – dziennikarka -Gazety Wyborczej-;
Mirosław Chojecki – publicysta i reportażysta, były więzień sumienia;
Zuzanna Kulińska – Prezeska Stowarzyszenia Amnesty International w Polsce

nagrodę -Pióro Nadziei- otrzymał Jacek Żakowski za artykuł -Kajdany Dalajlamy-, poświęcony możliwości wpłynięcia przez środowisko międzynarodowe na sytuację praw człowieka w Chinach. Tekst został opublikowany w tygodniku -Polityka- w numerze 14 w roku 2008.
 
Kapituła zdecydowała również o przyznaniu trzech wyróżnień:
Marcinowi Kołodziejczykowi za dwa teksty opublikowane w tygodniku Polityka, -Aresztowanie Józefa K.- z 21 lipca 2007 roku oraz -Romacja- z 26 maja 2007 roku. Pierwszy z nich poruszał temat aresztowania człowieka, którego blisko rok przetrzymano w więzieniu we współczesnej Polsce, odmawiając prawa do poznania zarzutów, skazując -na długotrwały areszt bez osądzenia-. Drugi artykuł poświęcony został sytuacji mniejszości romskiej dyskryminowanej przez społeczeństwo i niektórych przedstawicieli władz w Słowacji oraz próbom przeciwdziałania temu zjawisku przez władze krajowe przy pomocy Unii Europejskiej.
Annie Szulc za artykuł -Prawo przeciw ojcom- opublikowany przez tygodnik Przekrój 12 lipca 2007 roku, a dotyczący absurdów w polskim ustawodawstwie, które przyczyniają się do dyskryminacji praw ojców starających się o przyznanie praw rodzicielskich.
Witoldowi Szabłowskiemu za artykuł -To z miłości, siostro-, opublikowany w Dużym Formacie, dodatku do Gazety Wyborczej 3 września 2007 roku, opowiadający o dramacie kobiet w Turcji, które padły ofiarami gwałtów lub które dopuściły się -grzechu- decydowania o swoim losie, a które są potępiane przez społeczeństwo i często padają ofiarami -honorowych zabójstw- dokonywanych przez członków najbliższej rodziny w imię ratowania jej honoru.
Konkurs zorganizowano po raz siódmy. Teksty do konkursu, poświęcone problematyce praw człowieka nadsyłać mogli dziennikarze, redakcje oraz organizacje pozarządowe.
Uroczyste wręczenie nagród poprzedziło oficjalną prezentację Raportu Rocznego Amnesty International na rok 2008. Gościem specjalnym konferencji był Pan Profesor Roman Wieruszewski.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Tematy